Czy wiesz, że razem z Kolejami Wielkopolskimi możesz w sposób komfortowy, miły i przyjemny dotrzeć na większość szlaków rowerowych w Wielkopolsce? Tak jest, ponieważ w grudniu 2020 roku pojawiły się nowe połączenia KW, dzięki którym jeszcze łatwiej można podróżować i odkrywać Wielkopolskę z perspektywy rowerowego siodełka.
Dla łatwiejszego zaplanowania wycieczki rowerowej z wykorzystaniem tras Kolei Wielkopolskich, przedstawiamy poniżej mapę najciekawszych szlaków rowerowych Wielkopolski z trasami kolejowymi. Poniżej mapy znajdziesz zestawienie tras KW i szlaków. To pomoże Ci zaplanować swój niezapomniany wyjazd.
Korzystając z połączenia z Poznania Głównego do Kutna możemy wybrać się na kilka szlaków z sieci Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Poniżej podajemy na jakich stacjach kolejowych, które szlaki mamy najbliżej.
Połączenie to pozwoli nami na odkrycie praktycznie w całości Piastowskiego Traktu Rowerowego. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Startujemy na rowerze z Poznania i kończymy w dowolnej miejscowości ze stacją kolejową tej trasy i wracamy do Poznania. Dzięki tej linii możemy również dojechać do Wydartowa, miejscowości, gdzie szlak kończy swój bieg. Można spokojnie powiedzieć, że trasa ta jest wręcz idealna, aby wspólnie z KW odkryć piękna Piastowskiego Traktu.
Ta trasa z kolei pozwoli nam na odkrycie szlaków biegnących na północ od Poznania. Poniżej zestawienie miejscowości, w których zatrzymuje się pociąg i szlaków, które przebiegają przez te miejsca lub są w niedalekiej odległości:
Kolejne, bardzo ciekawe połączenie, dzięki któremu będziemy mogli dotrzeć do atrakcyjnych szlaków rowerowych.
Trasa ta daje nam możliwość dołączenia do pierścienia rowerowego. Jest to jedyny szlak na trasie tego przejazdu Kolei Wielkopolskich.
Podobnie jak wcześniejsze połączenie, w tym przypadku również trasa przejazdu kolei przebiega tylko przez jeden szlak wokół Poznania. Aby do niego dotrzeć, należy wysiąść w miejscowości:
Dla osób mieszkających na trasie, jedyną opcją jest dojazd do Leszna i pokonanie pętli rowerowej podążając za Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym.
Niezwykle atrakcyjne połączenie kolejowe, dzięki któremu możemy dotrzeć na kolejne szlaki rowerowe na terenie województwa wielkopolskiego. Na trasie przejazdu pociągu mamy następujące stacje, przez które przebiegają szlaki:
Trasa z Leszna, to po raz kolejny możliwość dotarcia i odwiedzenia Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego, który poprowadzony jest przez miejscowości:
Ta trasa kolejowa, to prawdziwa perełka. Zaczynając od samego początki, to tak jak zazwyczaj możemy dojechać do pierścienia wokół Poznania. Wystarczy wysiąść w miejscowości:
Przebieg tego połączenia kolejowego w znacznym stopniu pokrywa się z poprzednią trasą, dlatego do stacji Jarocin, jest taka sama sytuacja jak powyżej. Za Jarocinem, trasa odbija w kierunku Odolanowa. Przez stacje:
Ta trasa kolejowa pokrywa się w znacznym stopniu z poprzednim. Za Ostrowem Wielkopolskim biegnie dalej w kierunku Kępna. Poszczególne stacje:
Połączenie kolejowe z Poznania do Kalisza, daje nam możliwość dotarcia na dwa szlaki. Wysiadając w miejscowościach:
Wybierając to połączenie kolejowe możemy odkryć szlaki rowerowe we wschodniej części Wielkopolski. Trasa jest bardzo obfita w szlaki rowerowe, które przecina.
Trasa ta to przede wszystkim możliwość dojazdu do sąsiedniego województwa, dzięki czemu możemy odkryć sieć szlaków rowerowych woj. łódzkiego. Na trasie tego połączenia mamy miejscowości:
Jak widzicie, dzięki nowym połączeniom Kolei Wielkopolskich każdy rowerzysta ma ułatwioną możliwość dojazdu do poszczególnych szlaków rowerowych województwa wielkopolskiego. Życzymy Wam udanych wycieczek rowerowych i komfortowej podróży Kolejami Wielkopolskimi. Poniżej przedstawiamy jeszcze regulamin przewozu rowerów KW.
§ 21 Przewóz rowerów
1. Przewoźnik umożliwia przewóz rowerów w pociągu, jeżeli są one łatwe do przemieszczania, nie zakłócają
świadczenia danej usługi kolejowej i jeżeli umożliwia to tabor. Informacja o możliwości przewozu
rowerów w danym pociągu jest zamieszczona w rozkładzie jazdy oraz w postaci piktogramów w pociągu.
2. Podróżny może zabrać ze sobą do pociągu jeden nieopakowany rower i przewieźć go odpłatnie.
3. Złożony rower w pokrowcu oraz rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy) nie podlegają opłacie i są przewożone w ramach bagażu ręcznego (patrz: § 20 ust. 2).
4. Przewożony rower nie może zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie ani utrudniać
przejazdu innym podróżnym.
5. Podróżny jest zobowiązany do sprawowania nadzoru nad przewożonym rowerem i odpowiada za szkody
wyrządzone osobom lub mieniu podczas przewozu. Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za rower tylko
wówczas, jeżeli szkoda powstała z jego winy.
6. Rower można przewozić w:
1) wagonie przystosowanym do przewozu rowerów,
2) pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie
pociągu,
3) wyznaczonym miejscu lub w przedziale, oznaczonym odpowiednim piktogramem – pod warunkiem,
że dany przedział nie jest zajęty dla potrzeb służbowych i oznakowany jako „przedział służbowy”,
o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego wprowadzenie oraz ustawienie roweru w pociągu (np. wysoka frekwencja podróżnych).
7. Jeżeli przewóz roweru zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie, obsługa/kontrola pociągu
może nie dopuścić podróżnego do przewozu. Jednocześnie zamieszcza stosowne poświadczenie na biletach jednorazowych na przejazd i na przewóz. Podróżnemu przysługuje zwrot należności za niewykorzystane dokumenty przewozu, bez potrącania odstępnego.
8. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez podróżnego niniejszych przepisów o przewozie, a w szczególności zabranie ze sobą do środka transportu roweru bez odpowiedniego dokumentu przewozu, obsługa/kontrola pociągu pobiera opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, ustaloną
na podstawie Uchwały SWW Nr XLV/1041/18 z dnia 23 kwietnia 2018 r., a w razie odmowy zapłacenia
należności – wystawia wezwanie.