Do każdego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować. Na początek, należy sprawdzić kiedy najlepiej jechać do danego kraju, jakie tam planują warunki pogodowe. Jakie usługi są dostępne, czy służba zdrowia jest na właściwym poziomie, jakie ubezpieczenie jest nam potrzebne. Jeśli jedziemy na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, nie ma wtedy najmniejszego kłopotu, ponieważ od organizatora dostaniemy cały pakiet informacji organizacyjnych, które pozwolą nam się właściwie przygotować do wyjazdu. Jeśli jednak organizujemy wyjazd samodzielnie, to należy zapoznać się z maksymalną ilością informacji, no chyba że jedziemy na żywioł, bo lubimy podróżować po nieznanym i liczymy na dużą ilość przygód. Co znajdziesz w artykule poniżej? Wiele przydatnych informacji, takich jak:
Wcześniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka faktów. Polska jest w Unii Europejskiej, jeśli jesteś obcokrajowcem z terenu UE i posiadasz kartę EKUZ, to skorzystasz z pomocy medycznej bez ponoszenia kosztów. Jeśli jesteś z innego kraju, to koniecznie ubezpiecz się i zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenie swojego ubezpieczyciela.
Polska jest krajem rozwiniętym, gdzie znajdziesz dobre szpitale, liczne apteki, sklepy i serwisy rowerowe na wysokim poziomie. No i przede wszystkim, bez względu na to co możesz przeczytać w mediach, to jesteśmy życzliwym, gościnnym i pomocnym narodem.
No i najważniejsze. Sytuacja na naszych drogach nie jest tak dramatyczna, jak niektórzy o tym piszą. Sieć tras i szlaków rowerowych bardzo sie rozwija, a wielu kierowców jest również rowerzystami, co skutkuje większą kulturą osobistą w stosunku do rowerzysty na drogach. Więc przeczytaj teraz na co warto zwrócić uwagę przygotowując się na wyjazd do Polski na rower.
112 – telefon ratunkowy (straż pożarna, policja, pogotowie etc.)
+48 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR)
+48 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)
W Polsce w wielu miejscach znajdziesz sklepy i serwisy rowerowe. W zdecydowanej większości przypadków będziesz miał możliwość naprawienia swojego roweru w najbliższej, większej miejscowości. Jednak, czasami awarie mogą nas spotkać w najmniej odpowiednim do tego miejscu. Jest spora szansa, że spotkasz kogoś, kto Ci pomoże, ale warto mieć ze sobą podstawowy zestaw naprawczy. Co powinieneś w nim posiadać?
Poniżej przedstawiamy listę podstawowych rzeczy, które warto zabrać:
Analizując najczęściej pojawiające się schorzenia, urazy podczas wypraw na rowerze, wyszczególniliśmy najważniejsze produkty, które powinny znaleźć się na wyposażeniu naszej apteczki. Oczywiście, zestaw rzeczy jest dość bogaty, ale w przypadku planowania swojego wyjazdu dostosujemy jej wyposażenie do rzeczy najbardziej potrzebnych.
1 . Dwa – trzy rodzaje plastrów opatrunkowych oraz bez opatrunku
Zastosowanie: Plastry opatrunkowe są jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Zastosujemy przy każdym przecięciu, uszkodzeniu skóry. Warto mieć ze sobą kilka rodzajów plastrów w zależności od rodzaju uszkodzenia skóry. Używając plastrów, pamiętajmy aby naklejać je na suchą skórę, żeby klej plastra mógł chwycić skórę i za chwilę się nam nie odkleił. Taka sama historia jest z plastrem bez opatrunku, który przyda nam się do obklejenia gazy czy innego opatrunku, aby go unieruchomić.
2. Kilka rodzajów bandaży oraz opatrunków
Zastosowanie: Celem bandażowania jest przytrzymanie opatrunku, uszczelnianie rany, ocieplenie i przytrzymanie kompresu, unieruchomienie kończyny, zapobieganie zastojowi żylnemu. Bandażowanie kończyny górnej może dotyczyć: palca, kciuka, dłoni, łokcia i przedramienia; a dolnej: kolana, golenia i stopy. Opatrywanie ran ma natomiast na celu osłanianie rany, przyspieszanie jej gojenia i ochronę przed bakteriami, dzięki temu, że wszystkie opatrunki są fabrycznie sterylizowane.
3. Środki do odkażania ran
Zastosowanie: Najlepszy do odkażania rany jest Octenisept. Jego zastosowanie to krótkie zabiegi antyseptycznych, dotyczących ran, błon śluzowych i graniczących z nią skórą. Utrzymuje się do 1 godziny, a substancje aktywne w nim zawarte nie ulegają wchłanianiu. Jest bezbarwny i nie pozostawia plam. Idealny na rany, obtarcia naskórka. Idealnie zastępuje wodę utlenioną. Dobrym rozwiązaniem są również gaziki jałowe nasączone alkoholem. To idealne rozwiązanie do wyczyszczenia rany.
4. Maść na stłuczenia, opaska elastyczna oraz spray chłodzący
Zastosowanie: dość często na wyprawach zdarzyć się może, że się stłuczemy. Najczęściej jest to kolano, bark. Takie uroki wywrotek. Dlatego warto mieć ze sobą maść na stłuczenia oraz opaskę elastyczną, aby móc zabezpieczyć staw przed dalszymi uszkodzeniami. Dobrze jest mieć dwa rodzaje opaski, aby móc je wykorzystać w zależności od miejsca, które będziemy owijać.
5. Problemy żołądkowe | wymioty | biegunka
Zastosowanie: Zwłaszcza jak jedziemy w miejsca na świecie, gdzie spotkamy inną florę bakteryjną musimy pamiętać, o tym że koniecznie musimy zaopatrzyć się w produkty, które pomogą nam w takiej sytuacji. Oprócz standardowego węgla konieczne jest wzięcie odpowiednich specyfików, które dostępne są u nas w aptece. Aczkolwiek jedna z teorii mówi, że najlepiej jest się leczyć produktami dostępnymi, w miejscu w którym spotkała nas ta mało przyjemna sytuacja. Podstawowe z nich to oczywiście smecta i gastrolit. Smecta zapobiega dalszemu odwadnianiu organizmu. Gastrolit zapobiega i leczy odwodnienie w wyniku biegunki czy wymiotów.
6. Wapń; adrenalina w strzykawce;
Zastosowanie: Wapń jest bardzo dobry w przypadku przeziębień, infekcji czy reakcji uczuleniowych. Jeśli jednak ktoś ma bardzo mocne reakcje alergiczne, które mogą wystąpić podczas wyprawy rowerowej, takie że zagrażają one życiu to należy mieć ze sobą adrenalinę domięśniową. Jest ona przepisywana przez lekarza i można ją kupić tylko i wyłącznie na receptę. Jeśli masz coś takiego koniecznie daj o tym znać przewodnikowi na wyprawie!
7. Tribiotyk, steri strip, opatrunek aqua żel
Zastosowanie: W przypadku różnego rodzaju ran w wyniku oparzenia, przecięcia, obtarć czy przecięć dobrze mieć ze sobą powyższe rzeczy. Paski steri-strip pomogą nam ściągnąć ze sobą małe rozcięte rany, aby szybciej się goiły. Maść tribiotyk pomoże nam w walce z zakażeniem rany. Zaś opatrunek żelowy pomoże w przypadku obtarć czy oparzeń.
8. Krople do oczu i uszu
Zastosowanie: Mimo tego, że zaleca się jazdę w okularkach przeciwsłonecznych, nie każdy się stosuje do tego, ale również może się zdarzyć że zapomnimy o tym. Do tego pęd wiatru podczas zjazdów, zmienne warunki pogodowe na wyjeździe mogą sprzyjać infekcjom oka czy ucha. W takim przypadku warto mieć ze sobą w apteczce krople do oczu czy uszu. Które pomogą nam zwalczyć zapalenie ucha czy spojówki.
9. Glukoza; elektrolity w saszetce, ogrzewacze
Zastosowanie: Nagły spadek cukru? Zbytnie wychłodzenie organizmu? Rozwiązaniem jest glukoza. Idealna, bo szybko przyswajalna. Dodatkowo warto mieć ze sobą ogrzewacze, które pomogą nam odzyskać właściwą temperaturę ciała w przypadku hipotermii. Chcesz mieć pewność, że odpowiednio nawodnisz swój organizm w trakcie czy po intensywnym wysiłku fizycznym? Koniecznie do tego miej przy sobie elektrolity w saszetkach.
10. Aspiryna, ibuprofen, no-spa
Zastosowanie: Gdy masz za sobą przejażdżkę w zimnie, wietrze i czujesz, że możesz się rozchorować, a przed tobą jeszcze kilka dni jazdy to warto zażyć aspirynę. Jeśli stłukłeś sobie kolano, masz siniaka, doznałeś zwichnięcia czy skręcenia, warto zażyć ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. A no-spa, to panie wiedzą doskonale, bo pomaga podczas bolesnych dni miesiączki.
11. Mugga, D-pantenol
Zastosowanie: Planujesz jechać w miejsce, gdzie problemem będą komary? Koniecznie weź ze sobą środek Mugga. A jeśli liczysz się z tym, że krem z filtrem, który zabierasz na wyjazd nie będzie wystarczający, to na wypadek poparzenia słonecznego weź ze sobą krem z D-pantenolem – złagodzi pieczenie.
Pozostałe obowiązkowe elementy apteczki
Ponadto co napisaliśmy powyżej w apteczce pierwszej pomocy muszą się znaleźć takie elementy jak: nożyczki, jednorazowe rękawiczki lateksowe, folia termiczna czy maseczka do sztucznego oddychania oraz igła ze strzykawką, pinceta . Zastosowania tych elementów nie musimy tłumaczyć, one po prostu w znacznym stopniu ułatwiają nam udzielanie pierwszej pomocy oraz dbają o nasze bezpieczeństwo.
Biorąc pod uwagę klimat w jakim znajduje się Polska, to rowerzysta planujący wyjazd do Polski, musi być przygotowany na każde warunki. Od chłodniejszych dni z opadami deszczu, po upalne dni z prażącym słońcem. Dlatego stosujemy zasadę ubioru na tzw. cebulkę.
Co warto mieć ze sobą:
Polska jest bardzo dobrze skomunikowana. Posiadamy kilka bardzo popularnych lotnisk, z kórych korzysta kilkanaście milionów turystów rocznie. Należą do nich:
1. Kraków-Balice
2. Warszawa-Okęcie oraz Warszawa-Modlin
3. Katowice-Pyrzowice
4. Gdańsk
5. Wrocław
6. Poznań
7. Rzeszów
Taka sieć lotnisk i duża liczba linii lotniczych oferujących połączenie z Polską, daje łatwą możliwość dotarcia do Polski drogą lotniczą. Do tego do większych miast możesz dojechać również koleją. Standardowo możesz również do nas przyjechać samochodem.
Podróżowanie z rower publicznymi środkami transportu z rower nie nalezy do najłatwiejszych zadań. Mamy trzy możliwości podróżowania. Zdecydowanie najbardziej polecam możliwość pierwszą.
Najmniej problematyczne jest podróżowanie z rowerem polskimi kolejami. Musisz tylko pamiętać, aby kupić bilet najwcześniej jak możesz, bo jest ograniczona l. miejsc na rower (najwcześniej możesz kupić bilety na 30 dni przed dniem podróży na stronie https://rozklad-pkp.pl/) Jeśli się spóźnisz lub nie będzie już miejsc, to zawsze możesz rozkręcić rower i przewieźć go jako bagaż ponad gabarytowy.
Jest bardzo mała szansa, że kierowca zabierze Twój rower. Z reguły nie ma takiej możliwości.
W większośći miast jest możliwość transportu roweru w komunikacji miejskiej. Jednak musisz zapoznać się z regulaminem poszczególnym firm transportowych w danym mieście.
W Polsce jest kilka świąt, które w połączeniu z weekendami, tworzą tzw. długie weekendy. Dlaczego o tym piszemy? Jest to bardzo ważne w fazie planowania swojego wyjazdu do Polski. Z naszej perspektywy raczej odradzamy wyjazd w tych terminach, ponieważ kilka milionów Polaków spędza ten czas na zwiedzaniu naszego kraju i będziesz miał problem ze znalezieniem noclegu, chyba że zrobisz to dużo wcześniej.
1. Długi weekend majowy tzw. „Majówka”
01 maja oraz 03 maja – dni wolne od pracy.
2. Długi weekend czerwcowy
Jest to weekend w połączeniem ze Świętem Bożego Ciała, które wypada 60 dni po Wielkanocy. W najbliższych latach długi weekend będzie wypadał w następujących terminach:
– 11.06 – 14.06.2020
– 03.06 – 06.06.2021
– 16.06 – 19.06.2022
– 08.06 – 11.06.2023
– 30.05 – 02.06.2024
– 19.06 – 22.06.2025
3. Długi weekend sierpniowy
15 sierpnia obchodzimy Święto Maryi Królowej Polski, które jest dniem wolnym od pracy, a jeśli korzystnie wypada w kalendarzu, to w połączeniu z weekendem, zrobi nam się długi weekend.
4. Święta Wielkanocne
Jest to święto ruchome, które rozpoczyna się dla nas od Wielkiego Piątku i trwa do Poniedziałku Wielkanocnego. W najbliższych latach wypada w dniach:
– 10.04 – 13.04.2020
– 01.04 – 04.04.2021
– 14.04 – 17.04.2022
– 06.04 – 09.04.2023
– 28.03 – 31.03.2024
– 17.04 – 20.04.2025
W te święta będziesz mógł mieć problem ze znalezieniem otwartego sklepu. Dodatkowo pamiętaj, że również w niedziele zdecydowana większość sklepów, galerii handlowych w naszym krają jest zamkniętych.
5. Wakacje szkolne
W Polsce okres wakacji letnich dla młodzieży uczącej się to koniec czerwca do 01 września. Spodziewaj sie wtedy wzmożonego ruchu turystycznego w popularnych miejscach.
Turystyka rowerowa robi się coraz bardziej popularna w Polsce, dlatego w rejonie, gdzie znajdują sie szlaki rowerowy, trasy znajdziesz noclegi o dobrym standardzie, w których nie będziesz miał problemu z przechowywaniem roweru w bezpiecznym miejscu. Rezerwując wcześniej nocleg warto poinformować obiekt, że podróżuje się na rowerze, żeby byli na to przygotowani.
Wiele osób w Polsce biegle posługuje się językiem angielskim. Znajdziesz również takich, którzy mówią po niemiecku, rosyjsku czy hiszpańsku. Jestem przekonany prze się dogadasz. Języków obcych uczymy się w szkole i na studiach, dodatkowo wiele osób podróżuje za granicę, więc z kontaktem nie będzie problemu. Zwłaszcza w większych miastach, regionach popularnych wśród turystów, dogadasz się po angielsku. W mniejszych miejscowościach, możesz nie mieć tyle szczęścia, wtedy poradzisz sobie na migi 🙂 Trzymamy kciuki. Fajnie jeśli nauczysz się kilku wyrazów po polsku takich jak:
dzień dobry – good morning
dobry wieczór – good evening
cześć – hi/hello
jak się masz? – how are You
dziękuję – thank You
poproszę – please
pomocy – help
rower – bicycle