Kurs Instruktora Turystyki Rowerowej

Kurs Instruktora Turystyki Rowerowej

Zapraszamy na kolejny sezon organizowanych przez Fundację „Polska na rowerze” kursów Instruktora Turystyki Rowerowej. Szkolenia organizujemy na zasadzie otwartych zapisów zgodnie z harmonogramem, który znajdziesz poniżej, ale możemy również przyjechać w dowolne miejsce w Polsce, aby przeprowadzić kurs dla grupy zorganizowanej, zamkniętej (szczegóły znajdziesz niżej).

Dla kogo szkolenie?

Na szkolenie zapraszamy osoby, które interesują się turystyką rowerową i chcą pogłębić wiedzę na jej temat.

Kandydatów na przewodników wyjazdów rowerowych, osoby działające w branży rowerowej, organizujące lub rozpoczynające przygodę z przygotowywaniem wycieczek rowerowych, rajdów, wypraw. Zapraszamy członków fundacji, stowarzyszeń i klubów turystyki rowerowej, pracowników firm organizujących wyjazdy rowerowe lub chcących zacząć to robić. Nauczycieli i osoby prowadzące szkolne wycieczki rowerowe w roli kierownika lub opiekuna*

Przede wszystkim zachęcamy nauczycieli, członków stowarzyszeń, fundacji, pracowników firm organizujących rowerowe wycieczki dla osób dorosłych i niepełnoletnich. Zachęcamy również do wzięcia udziału w szkoleniu osoby, które zajmują lub chcą się zajmować turystyką zawodowo.
UWAGA: szkolenie jest dla osób, które potrafią jeździć na rowerze, potrafią się nim poruszać po drogach publicznych, są w stanie przejechać na rowerze w ciągu dnia min. 30-40 km.

CHCESZ ROZOCZĄĆ PRZYGODĘ Z TURYSTYKĄ ROWEROWĄ? Szkolenie, to świetny pierwszy krok! To również alternatywa dla osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem turystycznych wypraw rowerowych, które zaczynają być coraz bardziej popularną formą uprawiania turystyki aktywnej. Na rynku turystycznym, nie znajdziesz drugiego takiego szkolenia, na którym poznasz organizację i prowadzenie wyjazdów od tzw. kuchni. Na dodatek przekazujemy 100% wiedzy praktycznej.

AKTYWNIE DZIAŁASZ W TURYSTYCE ROWEROWEJ?
Świetnie! Jeśli aktywnie już działasz w przestrzeni turystyki rowerowej, organizujesz wycieczki, rajdy, prowadzisz grupy itp. To szkolenie jest dla Ciebie. Uaktualnisz, utrwalisz i usystematyzujesz wiedzę, którą już masz oraz wzbogacisz ją, o tą wynikającą z naszego doświadczenia. Zdobywaliśmy podczas kilkunastu lat działalności, organizując wyjazdu dla każdej grupy społecznej i praktycznie wszystkich rodzajów turystów rowerowych 🤩

KOSZT SZKOLENIA: 390 PLN

ZAPISZ SIĘ

WAŻNA INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI
Jeśli chodzi o nauczycieli oraz osoby pełniące funkcję opiekunów na szkolnych wycieczkach rowerowych, to sytuacja już nie jest taka prosta. Poniżej przesyłam podstawowe zapisy rozporządzenia. Szerzej na ten temat, rozmawiamy w trakcie kursu.

* Rozporządzenie MEN z dnia 25.05.2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki
W przypadku imprez organizowanych przez jednostki edukacyjne takie jak szkoły, przedszkola i placówki, muszą one spełniać warunki nałożone przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25.05.2018 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Warunki te muszą spełniać również podmioty współpracujące ze szkołami w tej dziedzinie. Przepisy te są następującej treści:

4. 1. Krajoznawstwo i turystyka są organizowane w formie:
3) specjalistycznych wycieczek krajoznawczo-turystycznych, w których udział wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowość na szlakach turystycznych
9. 1. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły.
2. W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem wycieczki może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym szkoły, wyznaczona przez dyrektora szkoły.
3. W przypadku specjalistycznej wycieczki krajoznawczo-turystycznej, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, kierownik i opiekunowie wycieczki są obowiązani posiadać udokumentowane przygotowanie zapewniające bezpieczną realizację programu wycieczki.

Nasze uprawnienia są udokumentowaniem przygotowania do prowadzenia takich wycieczek i w zupełności wypełniają ten obowiązek.

Dlaczego my?

100% przekazywanej przez nas wiedzy, to wiedza praktyczna, którą zdobywaliśmy przez lata działalności w ramach Projektu 80 Rowerów. Turystyką rowerową zajmujemy się od ponad piętnastu lat. Jest to główna działalność naszego życia. Szkolenia te prowadzimy już 8 lat.

Na co dzień organizujemy wyprawy rowerowe po Polsce, Europie i Świecie, organizujemy rajdy i obozy młodzieżowe, Prowadzimy warsztaty i zajęcia w szkołach i przedszkolach. Stworzyliśmy Ogólnopolski Klub 80 Rowerów w kilkunastu miastach w Polsce.

Współtworzymy Rowerowy Klub Przedszkolaka, współtworzymy Szkolne Kluby 80 Rowerów, organizujemy wyprawy tandemowe dla osób niepełnosprawnych, współpracujemy z samorządami, realizując różnego rodzaju projekty, prowadzimy szkolenia dla branży turystycznej z zakresu podnoszenia poziomu świadczonych usług na rzecz rowerzystów, tworzymy wyspecjalizowane oferty dla turystyki rowerowej, biznesowej.

INFORMACJE OGÓLNE
Kurs prowadzony jest w grupach kilku lub kilkunastoosobowych. Prowadzony jest w formule „hybrydowej”.


CZĘŚĆ TEORETYCZNA to JEDNO spotkanie online, prowadzone na żywo przez trenera. Spotkanie trwa ok. 8 godzin dydaktycznych z przerwami. Część teoretyczna odbywa się zazwyczaj w pierwszą sobotę miesiąca – sprawdź harmonogram. Szkolenie prowadzone jest przez osobę, które przez ostatnie kilka-kilkanaście lat zbierała doświadczenie organizując, czy prowadząc wycieczki i wyprawy rowerowe do ponad 60 krajów świata, dla różnych grup wiekowych oraz społecznych.

TERMIN DO WYBORU CZĘŚCI TEORETYCZNEJ – ONLINE
01.03.2025 05.04.2025 10.05.2025 07.06.2025
06.09.2025 04.10.2025

TEORIA | SOBOTA | GODZ. 09:30 – 15:30

  • Prezentacja naszej działalności
  • Turystyka rowerowa | Co to jest? Dlaczego jest ona tak fascynująca?
  • Prawo | przepisy związane z organizacją rowerowych imprez
  • Organizacja | na co zwrócić uwagę, aby impreza była udana
  • Stopnie trudności wyjazdów oraz ich specyfika
  • Mapa | aktualne trendy w planowaniu wyjazdów rowerowych
  • Tworzenie oferty wyjazdu rowerowego
  • Promocja | jak promujemy nasze wyjazdy i z czego korzystamy
  • Szlaki rowerowe | jakie one są i w jaki sposób po nich się poruszać

UWAGA: Szkolenie teoretyczne to TYLKO JEDNA sobota.


CZĘŚĆ PRAKTYCZNA, to całodniowe zajęcia w terenie. Aby wziąć udział w wycieczce, trzeba najpierw uczestniczyć w części teoretycznej. Zajęcia są w formule wycieczki rowerowej. W trakcie jej trwania, będziemy omawiać praktyczne aspekty prowadzenia wyjazdów rowerowych. Każdy uczestnik kursu drugiego dnia musi mieć ze sobą rower, kask podczas części praktycznej. Przygotowanie kondycyjne powinno pozwolić uczestnikowi na pokonanie dystansu 30-40 km w ciągu dnia. Kursant powinien potrafić jeździć na rowerze, zmieniać przerzutki, hamować, odpowiednio ustawić sobie siodełko etc. Powinien posiadać podstawową wiedzę z poruszania się rowerem po drogach publicznych.

TERMIN DO WYBORU CZĘŚCI PRAKTYCZNEJ
Kraków 08.03.2025 14.06.2025
Łódź 15.03.2025 28.06.2025
Rzeszów 22.03.2025 13.09.2025
Katowice 29.03.2025 20.09.2025
Wrocław 12.04.2025 27.09.2025
Lublin 26.04.2025 11.10.2025
Poznań 17.05.2025 18.10.2025
Warszawa 24.05.2025 25.10.2025
Trójmiasto 31.05.2025

PRAKTYKA – SOBOTA | GODZ. 09:30 – 16:00
Po uczestnictwie w części teoretycznej, przechodzimy do części praktycznej. W trakcie drugiego dnia szkolenia, które odbywa się różnych miejscach w Polsce (zgodnie z harmonogramem), wykorzystamy zdobytą wiedzę podczas realizowanej wycieczki rowerowej, współprowadzonej przez kursantów. Tego dnia każdy z uczestników będzie miał zadanie do wykonania, które zweryfikują zdobytą wcześniej wiedzę. W ciągu dnia zostanie poruszona poniższa tematyka:

  • Bezpieczeństwo | najważniejszy punkt imprezy
  • Przewodnik rowerowy | specyfika pracy
  • Krajoznawstwo | to co przyciąga uczestników
  • Sytuacje awaryjne | co może się wydarzyć i jak sobie z tym poradzić
  • Planowanie czasu wolnego, gastronomii etc..

Tego dnia należy mieć ze sobą rower, kask etc. Uczestnik szkolenia musi być przygotowany kondycyjnie do przejechania dystansu min. 30-40 km po różnorodnym terenie (asfalt, ścieżki leśne, łagodny teren etc..) Ubrania adekwatne do prognoz pogody. Planowana jest przerwa na lunch.

MIEJSCE STARTU WYCIECZKI: Otrzymacie od nas taką informację na ok. tydzień przed terminem części praktycznej.


LEGITYMACJE, CERTYFIKATY, ZAŚWIADCZENIA
Każdy uczestnik kursu, który ukończy szkolenie, czyli weźmie udział w części teoretycznej oraz praktycznej, otrzymuje od nas:

  • Plastikową legitymację Instruktora Turystyki Kwalifikowanej o specj. Turystyka Rowerowa (do legitymacji potrzebujemy skan Twojego zdjęcia)
  • Zaświadczenie (do niego potrzebujemy Twój PESEL)
  • Certyfikat

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLENIU MUSISZ

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy
  • po przyjęciu przez nas zgłoszenia, wysłać nam dane, o które poprosimy w mailu
  • przesłać nam skan zdjęcia do legitymacji na adres: kurs@80rowerow.pl (jeśli nie wyślesz nam zdjęcia, to otrzymasz legitymację bez zdjęcia)

 ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W WYCIECZCE MUSISZ:

  • mieć swój rower lub sobie go zorganizować
  • kask (zalecamy ze względu na treść szkolenia)
  • uczestniczyć w części teoretycznej

SZKOLENIE DLA GRUPY ZAMKNIETEJ, ZORGANIZOWANEJ?
Poza naszym terminarzem szkoleń otwartych, na który  Kurs możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu Polski dla min. 10 os. Jeśli masz taką grupę osób skontaktuj się z nami. Dla grup możemy zorganizować szkolenie w całości w trybie stacjonarnym lub hybrydowym.

KOSZT SZKOLENIA: 390 PLN

ZAPISZ SIĘ

DANE KONTAKTOWE:

Marcin Kozioł – koordynator szkoleń
tel. +48 796 294 888 (pon – pt: godz. 10:00 – 16:00)
e-mail: kurs@80rowerow.pl


JAK SIĘ ZAPISAĆ?

  1. Kliknij w przycisk zapisów. Zostaniesz przekierowany do Formularza Google
  2. Wypełnij wszystkie dane wymagane w formularzu.
  3. Zapisz się na termin Części Teoretycznej
  4. Wybierz termin Części Praktycznej (zawsze możesz go zmienić)
  5. Zrób przelew na poniższe konto
  6. Czekaj na potwierdzenie zapisów. Informację otrzymasz poprzez sms lub drogą mailową na podany przez Ciebie numer telefonu/adres e-mail.
  7. Na około tydzień przed szkoleniem otrzymasz informacje z linkiem do spotkania online i telefon kontaktowy do prowadzącego
  8. Na około tydzień przed otrzymasz informacje o planowanej wycieczce w trakcie części praktycznej
  9. W razie pytań prosimy o kontakt

JAK OPŁACIĆ SZKOLENIE:
Dane do przelewu:
Fundacja “Polska na rowerze”; ul. Banacha 35/3; 31-235 Kraków
Nr konta: 30 1050 1722 1000 0090 3143 1753 – ING Bank Śląski
Tytuł: Kurs Instruktora, data cz. teoretycznej, imię i nazwisko
Kwota: 390 zł

CENA ZAWIERA

  • certyfikat
  • legitymacje
  • zaświadczenie
  • wysyłkę dokumentów

CENA NIE ZAWIERA:

  • noclegu
  • lunchu w części praktycznej
  • roweru (trzeba mieć swój lub samemu wypożyczyć)
  • kosztów dojazdu na szkolenie
  • ubezpieczenia (jeśli ktoś chce może je wykupić we własnym zakresie)

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI

NA JAKIEJ PLATFORMIE ODBYWA SIĘ SZKOLENIE ONLINE
Część teoretyczna szkolenia realizowana jest na platformie Clickmeeting. Na ok. tydzień przed terminem części teoretycznej, otrzymają Państwo od nas link do szkolenia. Szkolenie prowadzone jest na żywo przez trenera. W mailu organizacyjnym otrzymacie od nas informacje z podstawową instrukcją jak dołączyć do spotkania online.

CZY MUSZĘ WZIĄĆ UDZIAŁ W DWÓCH DNIACH
Tak. Aby otrzymać certyfikat orz zaświadczenie z legitymacją, należy wziąć udział w dwóch częściach szkoleniowych, tj. w części teoretycznej online (1 dzień) oraz w części praktycznej (1 dzień do wyboru). Ze względu na treść poszczególnych części, zaleca się, aby najpierw wziąć udział w części teoretycznej, a następnie w części praktycznej.

JAK DŁUGA JEST WYCIECZKA I NA JAKI ROWER
Wycieczka, która jest planowana w części teoretycznej, ma długość ok. 30-40 km. Trasę pokonujemy przez praktycznie cały dzień. Mamy uwzględnione przerwy na kawę, lunch i omówienie wyszczególnionych tematów. Dlatego wymagamy od uczestnika szkolenia, aby był w stanie pokonać taki dystans w ciągu wycieczkowego dnia. Trasy planujemy w większości po drogach asfaltowych, szutrowych, leśnych, które nie wymagają dużych umiejętności technicznych i są odpowiednie praktycznie pod każdy rower. Jedynie rowery szosowe mogą nie do końca być odpowiednie, ale w tym przypadku proszę o kontakt z organizatorem, aby dokładnie omówić szczegóły.

WARUNKI ATMOSFERYCZNE, A REALIZACJA WYCIECZKI?
Często pytacie o to, czy realizujemy wycieczkę bez względu na warunki atmosferyczne? Sytuację pogodową oceniamy na 2-3 dni przed szkoleniem. Bardzo rzadko jest tak, że nie da się zrealizować programu. Dostosowujemy go do panujących warunków atmosferycznych. Dlatego przed przyjazdem na wycieczkę, należy sprawdzić prognozę pogody oraz zabrać adekwatne ubrania (cieplejsze, przeciwdeszczowe, przeciwwietrzne. Czasem nawet rękawiczki, czapkę etc… w zależności od miesiąca). Jak to się mawia: „nie ma złych warunków, są nieprzygotowani turyści”.

OD KIEDY MOJE UPRAWNIENIA WCHODZĄ W ŻYCIE?
Uprawnienia nabywa się w dniu realizacji części praktycznej, ponieważ to z tą datą otrzymują Państwo certyfikat, zaświadczenie, legitymację i z tą datą nabywają Państwo uprawnienia Instruktorów Turystyki Rowerowej.

KTO WYDAJE TE UPRAWNIENIA?
Uprawnienia wydaje Fundacja „Polska na rowerze” jako instytucja szkoleniowa wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod numerem: 2.12/00076/2021.

CZY WYSTAWIAMY FAKTURY?
Za szkolenie wystawiamy faktury. W przypadku instytucji publicznych istnieje możliwość wystawienia faktury z terminem płatności ustalonym z zamawiającym.

CO DAJE TAKIE SZKOLENIE?
Osoby, którą kończą na kurs mogą organizować, prowadzić wycieczki i imprezy rowerowe dla dzieci, młodzieży zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25.05.2018 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Dodatkowo dla osób nie będących nauczycielami, daje podstawową, praktyczną wiedzę, popartą latami doświadczeń osób prowadzących szkolenie, w jaki sposób profesjonalnie prowadzić oraz organizować wyjazdy rowerowe dla różnych grup turystów rowerowych.

CZY TO SZKOLENIE JEST OBOWIĄZKOWE?
Często zadajecie pytanie, czy to szkolenie jest konieczne, aby rozpocząć działalność pilota wycieczek rowerowych, bądź organizatora wyjazdów rowerowych. Odpowiadamy: z prawnego punktu widzenia, szkolenie to nie jest konieczne, aby rozpocząć przygodę z prowadzeniem wycieczek rowerowych (innych niż szkolnych). Tylko osoby, które chcą pełnić funkcję kierownika lub opiekuna na rowerowych wycieczkach szkolnych, mają obowiązek posiadania udokumentowanego przygotowania do prowadzenia takich wycieczek (szerzej o tym piszemy powyżej). Jednak ze względu na wiedzę, którą przekazujemy w trakcie szkolenia, a której nie znajdziecie w żadnych książkach, publikacjach, bo wynika z naszego wieloletniego doświadczenia, po prostu MEGA WARTO 😉 wziąć udział w tym kursie.

CZY MUSZĘ MIEĆ SWÓJ ROWER?
Tak. Na części praktycznej należy mieć swój rower lub go we własnym zakresie wypożyczyć. My nie wypożyczamy rowerów. Sprzęt należy sobie zorganizować we własnym zakresie.

CO W PRZYPADKU LOSOWEJ NIEMOŻLIWOŚCI UCZESTNICZENIA W CZĘŚCI PRAKTYCZNEJ?
Jeśli z przyczyn losowych ktoś nie będzie mógł wziąć udziału w wybranym przez siebie terminie wycieczki, będzie można wziąć udział w każdej innej, dowolnie wybranej przez uczestnika wycieczce. Jeśli wycieczka zostanie odwołana przez organizatora również z przyczyn niezależnych, będziemy umawiać nowy termin części praktycznej.

ILE TRZEBA CZEKAĆ NA DOKUMENTY?
Dokumenty zamawiamy u zewnętrznej firmy. Po zakończonym miesiącu szkoleniowym, czyli w pierwszym tygodniu kolejnego miesiąca składamy zamówienie na dokumenty i legitymacje. Czasami czekamy krótko na realizację, a zdarza się, że długo. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że czas oczekiwania może wynosić 1-2 miesięcy od daty szkolenia. Na prośbę uczestnika szkolenia, możemy wysłać drogą mailowo certyfikat i zaświadczenie w formacie pdf, do własnego wydruku.

CZY OTRZYMAM MATERIAŁY SZKOLENIOWE?
Tak, każdorazowo po zrealizowanym szkoleniu za pośrednictwem Clickmeeting, wysyłamy drogą mailową link do materiałów szkoleniowych, zamieszczonych na Dysku Google w postaci: prezentacji, konspektu ze szkolenia, dokumentów prawnych etc… Są do dokumenty do wglądu.

WPIS DO REJESTRU INSTYTUCJI SZKOLENIOWYCH
Fundacja “Polska na rowerze” jest wpisana do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod numerem: 2.12/00076/2021. Wpis z dnia 09.03.2021 r. Podstawa prawna: art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z późn. zm.)

Źródło: https://80rowerow.pl/kurs-instruktora-turystyki-rowerowej/

Skip to content