Dolina Baryczy

Dolina Baryczy

Podziwiaj naturę i odczuj jej bliskość w jedynym takim miejscu w Polsce.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy położony w województwie dolnośląskim i wielkopolskim obszar o powierzchni ponad 87 tysięcy ha, a w jego skład wchodzi 5 rezerwatów. Znajduje się zaledwie godzinę drogi w samochodzie zarówno od poznańskiego jak i wrocławskiego rynku.

Najpiękniejszym z rezerwatów jest bez wątpienia obszar Stawów Milickich. Obejmuje on blisko 8 tysięcy hektarów stawów, w których od  ośmiu stuleci hoduje się włączonego do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego karpia milickiego. Stawy Milickie największy kompleks stawów hodowlanych w Europie oraz największy w kraju rezerwat chroniący ptaki. Ilość jaka tutaj gniazduje lub zatrzymuje się przelotem to nawet 270 gatunków, według ornitologów ten teren ptaków wodnych to ponad 2/3 polskiej populacji. Takie miejsca jak Dolina Baryczy stanowią dzisiaj niezwykle rzadki przykład symbiozy człowieka z naturą. Stawy stworzone na potrzeby hodowli karpia stały się niezwykłą ostoją wielu gatunków ptaków. Na pewno warto o ten teren dbać, otaczać go opieką i odwiedzić.

Szlaki rowerowe poprowadzone po tym obszarze to zarówno trasa biegnąca po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej oraz ścieżki po groblach, lasach i mało uczęszczanych drogach. Tutaj każdy znajdzie cos dla siebie, a wybierać można wśród tras liczących od 40 do nawet 90 kilometrów.

Wybrane szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy

Skip to content