Szlaki rowerowe woj. pomorskiego

Szlaki rowerowe Pomorza

Z uwagi na wielkie dziedzictwo kulturowe, piękne krajobrazy oraz zróżnicowaną rzeźbę terenu, każdy pasjonat poznawania kraju z perspektywy dwóch kółek znajdzie na terenie województwa pomorskiego coś dla siebie. Mogą to być wzgórza, jeziora oraz lasy Kaszub, równiny i charakterystyczny krajobraz Delty Wisły na Żuławach, czy też zachęcające gotycką architekturą oraz tradycyjną regionalną zabudową Kociewie, Powiśle i Ziemia Słupska. Najważniejszym szlakiem okolic Słupska jest Pierścień Gryfitów, który doskonale przybliża budownictwo regionalne tamtych stron, z charakterystycznymi chatami o konstrukcji szkieletowej, przebiega bowiem m.in. przez obszar Krainy w Kratę i jej stolicę Swołowo, gdzie znajduje się Muzeum Kultury ludowej Pomorza.

Kociewskie Trasy Rowerowe to bardzo dobrze rozwinięta sieć szlaków rowerowych o różnej skali trudności na terenie Kociewia. Sieć o długości ponad 1000 km tworzy kilkanaście szlaków o różnej trudności. Oprócz walorów przyrodniczych, przemierzając kociewskie szlaki zwiedzić można liczne zabytki w najważniejszych miejscowościach regionu m.in. Starogard Gdański, Tczew, Pelplin, Gniew.

Powiśle, zlokalizowane w okolicach Dolnej Wisły, to teren, który przyciąga niezwykle malowniczym krajobrazem i dość zagmatwaną historią. Oferuje sieć szlaków zlokalizowanych między Kwidzynem, Sztumem, Prabutami, Dzierzgoniem i Malborkiem, m. in. liczący ponad 80 km Szlak Zamków Powiśla, który łączy obiekty w Malborku, Sztumie, Prabutach, Przezmarku i Dzierzgoniu. Na północy Powiśle graniczy z Żuławami, których urok stanowią płaskie i rozległe połacie pól i łąk Najciekawszym szlakiem rowerowym na Żuławach jest Szlak Mennonitów, jego trasa prowadzi przez miejscowości regionu o niezwykle bogatym dziedzictwie kulturowym oraz dziejach osadnictwa na obszarze delty Wisły. Trasa szlaku obfituje w unikalne domy podcieniowe, gotyckie kościoły, wiatraki oraz reliktowe już cmentarze mennonickie.

Wybrane szlaki rowerowe Pomorza

Skip to content