Szlak Pierścień Gryfitów

Szlak Pierścień Gryfitów

Szlak rowerowy Pierścień Gryfitów poprowadzony został przez tereny Ziemi Słupskiej, przybliżając turystom rowerowym regionalną architekturę regionu.  Trasa ma formę pętli,  rozpoczyna się i kończy w Swołowie – stolicy „Krainy w Kratę”.  Oddalony o  ok. 14 km Słupsk, ze względu na połączenie komunikacyjne, jest najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wycieczki. Aby dotrzeć ze Słupska do Swołowa udać się do niebieskim szlakiem „Dolina Moszczeniczki”.

W celu ochrony zabytkowego budownictwa wiejskiego: domów szachulcowych, chałup mieszkalnych, zabudowań gospodarczych, kuźni, szkół, kościołów i dworów, utworzono tzw. Krainę w Kratę. Jest to obszar występowania tradycyjnej zabudowy o konstrukcji ryglowej, ze smołowanymi na czarno belkami i bielonymi polami wypełnień, nadającym budynkom charakterystyczny, kraciasty wygląd. Swołowo jest najciekawszą ze wsi tego obszaru. Posiada zachowany zabytkowy układ przestrzenny z licznymi budynkami ryglowymi, liczącymi ponad 150 lat. Wspaniale zrekonstruowane zagrody pełnią dziś funkcje muzealne i edukacje jako Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

✔ Dystans: 126 km (łącznie z niebieskim szlakiem Słupsk-Swołowo)


✔ Nawierzchniamieszana (asfalt, drogi gruntowe, ścieżki leśne)


✔ Suma podjazdów: 1 450 m


✔ Suma zjazdów: 1 450 m


✔ Jaki rower: mtb oraz trekingowy


✔ Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych


✔ Początek szlaku: Swołowo


✔ Koniec szlaku: Swołowo


✔ Strona szlaku: https://pomorskie.travel


✔ Znakowanie: Zobacz znakowanie szlaku (link)


Atrakcje na szlaku:

Słupsk | Dolina Moszczeniczki | zabudowa szachulcowa – „Kraina w Kratę” | Park Krajobrazowy Dolina Słupi | Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie |

Propozycje etapów:
Trasa jest dość wymagająca, na jej przebycie przeznaczyć należy co najmniej dwa pełne dni. Nocleg najłatwiej znaleźć w okolicach Dębnicy Kaszubskiej lub Bydlina.

Jak dojadę na szlak:
Słupsk, ze względu na połączenie kolejowe, jest najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wycieczki.

Skip to content