Strefa MTB Sudety jest największym i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce. Projekt ten powstał w odpowiedzi na rosnący trend aktywnego wypoczynku. Tworzony jest od 2013 roku przez profesjonalny i zaangażowany zespół, który wprowadza nową jakość i rozwiązania, znane z najlepszych światowych regionów rowerowych.
Pełny obraz projektu definiują zróżnicowane trasy (w tym single), infrastruktura przyjazna rowerzystom oraz certyfikacja obiektów noclegowych, gastronomicznych i usługowych. Strefa MTB Sudety to także emocje i rywalizacja w docenianej przez zawodników i kibiców serii wyścigów o Puchar Strefy MTB Sudety. Wiedza, pasja i energia, w połączeniu z unikatową naturą, sprawiają że Strefa MTB Sudety to najlepsze miejsce dla fanów MTB w Polsce
Strefa MTB Sudety to nie tylko najlepsze miejsce na rowery w Polsce, ale także unikalne połączenie trzech faktorów: aktywnego spędzania czasu wolnego (sport i rekreacja), obcowania z przyrodą w jej nienaruszonej postaci (park krajobrazowy Gór Sowich, Góry Suche) oraz turystyki na obszarze oferującym ponad 10 zabytków rozpoznawalnych w Polsce i Europie ( m.in. Twierdza Srebrna Góra, Riese, Osówka, Zamek Grodno) i ponad 100 mniejszych lokalnych atrakcji.
Odwiedzając Strefę MTB Sudety każdy znajdzie coś dla siebie, bez względy na to czy jest dzieckiem, osobą w kwiecie wieku, seniorem, zawodowcem czy amatorem.
WAŻNE: kolory tras Strefy MTB Sudety nie mają absolutnie nic wspólnego z ich poziomem trudności. Pamiętaj o tym.
Na stronie Strefy MTB Sudety dostępna jest papierowa mapa do kupienia z wszystkimi trasami. Warto się w nią zaopatrzyć.
Trasa licząca niespełna 25 km, rozpoczyna się w miejscowości Bardo, skąd warto wystartować. To miejscowość, gdzie można zostawić samochód. Z tej miejscowości rozpoczynają się również trasy Singletrack Glacensis, o którym przeczytasz tutaj. Na trasie mamy do pokonania dwie przełęcze: Wilcza oraz Mikołowska. Jednym z ciekawszych elementów tej trasy jest Rezerwat Cisowa Góra.
Trasa pomarańczowa rozpoczynam się na Przełęczy Wilcza, prowadzi w kierunku Przełęczy Srebrna, gdzie zawija i wraca w kierunku Barda. Jej długość wynosi ok. 11 km, a suma przewyższeń jest rzędu 221 m. Trasę tą można potraktować jako łącznik ze Srebrną Górą i kolejny etap w kierunku zachodnim.
Jest to pętla krótka, licząca 7,5 km. Rozpoczyna się i kończy na Przełęczy Srebrna. Suma podjazdów na tej trasie to ok. 318 m, więc pętla krótka aczkolwiek zapowiada się na wymagającą. Charakterystycznymi jej elementami jest Most Żelazny i Wiadukt.
Zielona pętla w Strefie to trasa licząca 15 km i okalająca kompleks Tras Enduro Srebrna Góra, o której przeczytasz więcej tutaj (link). Suma przewyższeń na tej trasie wynosi ok. 740 metrów. Startuje na Przełęczy Srebrna, przechodzi przez Chochoł Wielki, gdzie po dłuższym zjeździe i krótkim podjeździe wkracza do Doliny Chłopiny. Dalej już zostaje 2 km podjazd i zjazd do Przełęczy Srebrna.
Niebieska trasa przy Srebrnej Górze to najdłuższa propozycja w tym obszarze. Liczy blisko 26 km, jej suma przewyższeń to ok. 1195 m. Rozpoczyna się również na Przełęczy Srebrna, skąd startuje podjazdem i osiąga wysokość 831 m n.p.m. Następnie zdobywamy Przełęcz Waliborską, gdzie możemy pojechać kolejnymi trasami Strefy, Bielawa – Czerwona lub Bielawa – Żółta. Jeśli chcemy wrócić do Srebrnej, to mijamy Przełęcz Szeroką, Kamień Trzech Granic i po paru kilometrach jesteśmy na Przełęczy Srebrna.
Trasa Czerwona, to propozycja pętli liczącej 31 km, która rozpoczyna się w Bielawie przy Zbiorniku Sudety. Można w nią wjechać również z trasy powyżej, na Przełęczy Waliborskiej. Suma przewyższeń tej trasy to ok. 1109 m. Mamy tutaj takie punkty jak Jodłownik, Wigancicka Polana.
Kolejna trasa w okolicach Bielawy, tym razem koloru żółtego ma nam do zaproponowania dystans 21 km i sumę przewyższeń rzędu 800 metrów. Rozpoczyna się i kończy na Przełęczy Waliborskiej, na trasie przecina Bielawską Polanę, Przełęcz Jugowską. Krótki jej odcinek biegnie wzdłuż Rezerwatu Bukowa Kalenica w Górach Sowich.
Trasa ta również rozpoczyna się przy Zbiorniku Sudety w Bielawie, liczy 28 km długości, a jej suma przewyższeń wynosi ok. 1117 m. Rozpoczyna się ponad 12 km podjazdem, podczas którego zdobędziemy Trzy Buki oraz Przełęcz Jugowską, a szczytem jest Kozia Równina, po której mamy krótki i szybki zjazd oraz krótki podjazd, aby zdobyć Kalenicę, znajdujący się obok Rezerwat Bukowa Kalenica w Górach Sowich. Zjeżdżając z niej miniemy Bielawską Polanę i po kilkukilometrowym zjeździe wrócimy nad Zbiornik Sudety.
Tak jak poprzednie trasy, rozpoczyna się ona przy Zbiorniku Sudety. Pętla koloru czarnego liczy 45 km długości i jest to najdłuższa trasa w tej okolicy. Suma przewyższeń wynosi ok. 1700 m. Po starcie jedziemy w kierunku Starej Jodły, a pierwszym punktem kulminacyjnym jest Wielka Sowa o wysokości 1010 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich, który należy do Korony Gór Polski. Następnie trasa prowadzi na Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską i Schronisko Bukowa Chata, gdzie warto zatrzymać się na przerwę. Nieopodal znajduje się również Schronisko Zygmuntówka. Z tego miejsca mamy do pokonania jeszcze ok. 13 km do mety. Ale nie będzie to łatwy odcinek, ponieważ czeka jeszcze Bielawska Polana i Kalenica, z której zjazdem i krótkim podjazdem dostaniemy się do Zbiornika Sudety.
Trasa pomarańczowa, to już ostatnia propozycja spośród tras Bielawy, jednak aby na nią się dostać lepiej i bliżej jest wystartować z Walimia. Liczy 19 km, aby ją pokonać trzeba podjechać 688 metrów w górę. Rozpoczyna się w miejscu Kozie Siodło, przejeżdża przez Wielką Sowę i zjeżdża do Przełęczy Walimskiej, i odbija w kierunku Jeleniej Polany. Dalej zjedziemy do Przełęczy Sokoła, za którą czekają na nas dwie możliwości przerwy: Schronisko Orzeł oraz Schronisko Sowa, za którym mamy szybki zjazd i podjazd przez Lisie Skały i pętla zostaje domknięta w miejscu Kozie Siodło. Niedaleko znajdziesz Platformę widokową. Trasę jest najlepiej rozpocząć przy Szyprówce – Chacie Pod Sową.
Czerwona trasa Walim, to propozycja pętli na 22 km. Suma przewyższeń tej pętli to niecałe 570 m. Trasa startuje nad Jeziorem Bystrzyckim przy ul. Wodnej wśród drzew. W okolicy, miejscem wartym odwiedzenia jest Zamek Grodno. Na trasie czekają na nas szczyt Kurasz, Bareczna oraz miejscowość Glinno. Na koniec zaś zjazd w kierunku Zagórza Śląskiego.
Trasa żółta przejeżdżająca przez Głuszycę i Walim, liczy 30 km długości. Na mapie miejscem początkowym jest miejscowość Głuszyca, jednak czuj się swobodnie, jeśli chcesz wystartować z miejscowości Walim. Na 5 km trasy znajdziesz niezwykłe miejsce, którym jest Kompleks Osówka, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Następnym punktem jest Przełęcz Sokola oraz miejscowość Walim. Po przerwie jedziemy dalej i docieramy do punktu Grządki. Następnym niezwykłym miejscem, które czeka na rowerzystę pokonującego tą trasę, jest Riese – Kompleks „Soboń”, za którym czeka na nas zjazd w kierunku Głuszycy.
Kolejna trasa w rejonie Głuszycy i Walimia, to trasa Zielona. Najdłuższa w całym kompleksie Strefy Sudety MTB. Zaproponowane miejsce startu to okolice Rybnicy Małej, ale lepszym rozwiązaniem jest wystartować w Głuszycy lub Walimiu. Początek trasy prowadzi przez Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie. Podczas jazdy mamy kilka ciekawych miejsc. Należą do nich przełęcze: pod Wawrzyniakiem, Marcowa. Spotkamy również miejsca pamiętające II WŚ takie jak: kompleks „Włodarz”, „Moszna” – wchodzące w projekt Riese. Podążając za szlakiem dojedziemy do miejscowości Walim. Za którą czeka na nas zdobycie Wielkiej Sowy. Po wyczerpującym podjeździe można się zatrzymać w Schronisku Sowa. Dalej już zjedziemy do Przełęczy Sokola, pod Czarnochem, pod Szpiczakiem. Przed ostatnimi kilometrami będziemy mogli odpocząć w Schronisku Andrzejówka a na koniec podziwiać Zamek Rogowiec. Po przejechaniu blisko 73 km i pokonaniu 2490 m w górę, zamkniemy pętle… Pełni wrażeń i mocno zmęczeni, ale o to chodzi w kolarstwie górskim.
Trasa pomarańczowa z Głuszycy to krótka, 10 km pętla o sumie podjazdów wynoszącej 340 m. Na początku jest podjazd do punktu kulminacyjnego liczącego 652 m n.p.m. Za nim zjazd, podczas którego miniemy Cesarskie Skały. Następnie czeka na nas trasa w kierunku Głuszycy. To dobra propozycja na szybką rundkę po okolicy.
Trasa Niebieska to propozycja pętli liczącej niecałe 23 km długości oraz 670 m podjazdu. Początek i koniec znajduje się w centrum Głuszycy. Punktem zwrotnym podczas przejażdżki jest Schronisko Andrzejówka, gdzie można się zregenerować. Pierwsze i ostatnie 4 kilometry to ten sam odcinek.
Kolejna propozycja trasy w rejonie Głuszycy to pętla czerwona, na którą można wjechać również z miejscowości Mieroszów. Liczy ona blisko 40 km i 1166 m podjazdu. Znaczna jej część biegnie wzdłuż granicy z Czechami. Po 8 kilometrowym podjeździe dojeżdżamy do Schroniska Andrzejówka, następnie zjeżdżamy do Sokołowska. Za nami 15 km trasy. Kolejny 4 kilometrowy podjazd na Przełęcz pod Szpiczakiem i potem interwałowy odcinek do Przełęczy pod Czarnochem, z której kilkukilometrowym zjazdem i krótkim podjazdem dojedziemy do Kamieniołomu Melafirów, skąd zostaje nam ostatnie 4 km do centrum Głuszycy.
Trasa czarna, to ostatnia propozycja pętli z Głuszycy. Liczy ona 21 km, aby ją pokonać trzeba podjechać 735 m w górę. Na trasie czekają na nas takie atrakcje jak: Skalne Bramy i Zamek Rogowiec. Najwyższym punktem trasy jest Skalna Brama znajdująca się na wysokości 831 m n.p.m. Przy Skalnej Bramie znajduje się tablica z napisem „Tym co na zawsze odeszli i tym co przyjdą po nas”, oraz punkt widokowy nad niewielkim urwiskiem z panoramą Głuszycy oraz Gór Sowich.
Teraz kolej na rejon zachodni i okolice Mieroszowa. Punktem startowym jest Sokołowsko, ponieważ łączy się z poprzednimi trasami, jednak możesz również zacząć w Mieroszowie. Trasa liczy 27 km, suma przewyższeń to 850 m. Po starcie pierwszym ciekawym miejscem jest grota Hermana, a po 7 km jazdy spotykamy Bike Arenę w Mieroszowie. Następnie robimy pętlę wkoło Mieroszowa.
To trasa licząca około 17 km. Suma podjazdów rzędu 755 m z punktem kulminacyjnym na wysokości 862 m n.p.m. na szczycie Lesista Wielka.
Trasa pomarańczowa, to łącznik między Mieroszowem a Kamienną Górą. Liczy 5 km.
Trasa żółta licząca 14 km, rozpoczyna się w okolicach Kochanowa. Suma przewyższeń wynosi 275 metrów, więc trasa jest niezbyt wymagająca po tym względem. Na jej trasie pokonamy Przełęcz Strażnicze Naroże oraz odwiedzimy Czartowskie Skały.
To już ostatnia trasa kompleksu szlaków Strefy MTB Sudety. Trasa niebieska, która również rozpoczyna się w Kochanowie, liczy 15 km. Suma przewyższeń liczy niecałe 300 metrów. To przyjemna, interwałowa pętla.