Strefa MTB Sudety

Strefa MTB Sudety

Największy system górskich tras rowerowych w Polsce.

Strefa MTB Sudety jest największym i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce. Projekt ten powstał w odpowiedzi na rosnący trend aktywnego wypoczynku. Tworzony jest od 2013 roku przez profesjonalny i zaangażowany zespół, który wprowadza nową jakość i rozwiązania, znane z najlepszych światowych regionów rowerowych.

Pełny obraz projektu definiują zróżnicowane trasy (w tym single), infrastruktura przyjazna rowerzystom oraz certyfikacja obiektów noclegowych, gastronomicznych i usługowych. Strefa MTB Sudety to także emocje i rywalizacja w docenianej przez zawodników i kibiców serii wyścigów o Puchar Strefy MTB Sudety. Wiedza, pasja i energia, w połączeniu z unikatową naturą, sprawiają że Strefa MTB Sudety to najlepsze miejsce dla fanów MTB w Polsce

Strefa MTB Sudety to nie tylko najlepsze miejsce na rowery w Polsce, ale także unikalne połączenie trzech faktorów: aktywnego spędzania czasu wolnego (sport i rekreacja), obcowania z przyrodą w jej nienaruszonej postaci (park krajobrazowy Gór Sowich, Góry Suche) oraz turystyki na obszarze oferującym ponad 10 zabytków rozpoznawalnych w Polsce i Europie ( m.in. Twierdza Srebrna Góra, Riese, Osówka, Zamek Grodno) i ponad 100 mniejszych lokalnych atrakcji.

Odwiedzając Strefę MTB Sudety każdy znajdzie coś dla siebie, bez względy na to czy jest dzieckiem, osobą w kwiecie wieku, seniorem, zawodowcem czy amatorem.

WAŻNE: kolory tras Strefy MTB Sudety nie mają absolutnie nic wspólnego z ich poziomem trudności. Pamiętaj o tym.

Na stronie Strefy MTB Sudety dostępna jest papierowa mapa do kupienia z wszystkimi trasami. Warto się w nią zaopatrzyć.

Trasa Bardo | Niebieska | 25 km

Trasa licząca niespełna 25 km, rozpoczyna się w miejscowości Bardo, skąd warto wystartować. To miejscowość, gdzie można zostawić samochód. Z tej miejscowości rozpoczynają się również trasy Singletrack Glacensis, o którym przeczytasz tutaj. Na trasie mamy do pokonania dwie przełęcze: Wilcza oraz Mikołowska. Jednym z ciekawszych elementów tej trasy jest Rezerwat Cisowa Góra.


Trasa Srebrna Góra | Pomarańczowa | 11 km

Trasa pomarańczowa rozpoczynam się na Przełęczy Wilcza, prowadzi w kierunku Przełęczy Srebrna, gdzie zawija i wraca w kierunku Barda. Jej długość wynosi ok. 11 km, a suma przewyższeń jest rzędu 221 m. Trasę tą można potraktować jako łącznik ze Srebrną Górą i kolejny etap w kierunku zachodnim.


Trasa  Srebrna Góra | Żółta | 7,5 km

Jest to pętla krótka, licząca 7,5 km. Rozpoczyna się i kończy na Przełęczy Srebrna. Suma podjazdów na tej trasie to ok. 318 m, więc pętla krótka aczkolwiek zapowiada się na wymagającą. Charakterystycznymi jej elementami jest Most Żelazny i Wiadukt.


Trasa  Srebrna Góra | Zielona | 15 km

Zielona pętla w Strefie to trasa licząca 15 km i okalająca kompleks Tras Enduro Srebrna Góra, o której przeczytasz więcej tutaj (link).  Suma przewyższeń na tej trasie wynosi ok. 740 metrów. Startuje na Przełęczy Srebrna, przechodzi przez Chochoł Wielki, gdzie po dłuższym zjeździe i krótkim podjeździe wkracza do Doliny Chłopiny. Dalej już zostaje 2 km podjazd i zjazd do Przełęczy Srebrna.


Trasa  Srebrna Góra | Niebieska | 25,6 km

Niebieska trasa przy Srebrnej Górze to najdłuższa propozycja w tym obszarze. Liczy blisko 26 km, jej suma przewyższeń to ok. 1195 m. Rozpoczyna się również na Przełęczy Srebrna, skąd startuje podjazdem i osiąga wysokość 831 m n.p.m. Następnie zdobywamy Przełęcz Waliborską, gdzie możemy pojechać kolejnymi trasami Strefy, Bielawa – Czerwona lub Bielawa – Żółta. Jeśli chcemy wrócić do Srebrnej, to mijamy Przełęcz Szeroką, Kamień Trzech Granic i po paru kilometrach jesteśmy na Przełęczy Srebrna.


Trasa Bielawa | Czerwona | 31 km

Trasa Czerwona, to propozycja pętli liczącej 31 km, która rozpoczyna się w Bielawie przy Zbiorniku Sudety. Można w nią wjechać również z trasy powyżej, na Przełęczy Waliborskiej. Suma przewyższeń tej trasy to ok. 1109 m. Mamy tutaj takie punkty jak Jodłownik, Wigancicka Polana.


Trasa Bielawa | Żółta | 21 km

Kolejna trasa w okolicach Bielawy, tym razem koloru żółtego ma nam do zaproponowania dystans 21 km i sumę przewyższeń rzędu 800 metrów. Rozpoczyna się i kończy na Przełęczy Waliborskiej, na trasie przecina Bielawską Polanę, Przełęcz Jugowską. Krótki jej odcinek biegnie wzdłuż Rezerwatu Bukowa Kalenica w Górach Sowich.


Trasa Bielawa | Niebieska | 28 km

Trasa ta również rozpoczyna się przy Zbiorniku Sudety w Bielawie, liczy 28 km długości, a jej suma przewyższeń wynosi ok. 1117 m. Rozpoczyna się ponad 12 km podjazdem, podczas którego zdobędziemy Trzy Buki oraz Przełęcz Jugowską, a szczytem jest Kozia Równina, po której mamy krótki i szybki zjazd oraz krótki podjazd, aby zdobyć Kalenicę, znajdujący się obok Rezerwat Bukowa Kalenica w Górach Sowich. Zjeżdżając z niej miniemy Bielawską Polanę i po kilkukilometrowym zjeździe wrócimy nad Zbiornik Sudety.


Trasa  Bielawa | Czarna | 45 km

Tak jak poprzednie trasy, rozpoczyna się ona przy Zbiorniku Sudety. Pętla koloru czarnego liczy 45 km długości i jest to najdłuższa trasa w tej okolicy.  Suma przewyższeń wynosi ok. 1700 m. Po starcie jedziemy w kierunku Starej Jodły, a pierwszym punktem kulminacyjnym jest Wielka Sowa o wysokości 1010 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Sowich, który należy do Korony Gór Polski. Następnie trasa prowadzi na Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską i Schronisko Bukowa Chata, gdzie warto zatrzymać się na przerwę. Nieopodal znajduje się również Schronisko Zygmuntówka. Z tego miejsca mamy do pokonania jeszcze ok. 13 km do mety. Ale nie będzie to łatwy odcinek, ponieważ czeka jeszcze Bielawska Polana i Kalenica, z której zjazdem i krótkim podjazdem dostaniemy się do Zbiornika Sudety.


Trasa Bielawa | Pomarańczowa | 19 km

Trasa pomarańczowa, to już ostatnia propozycja spośród tras Bielawy, jednak aby na nią się dostać lepiej i bliżej jest wystartować z Walimia. Liczy 19 km, aby ją pokonać trzeba podjechać 688 metrów w górę. Rozpoczyna się w miejscu Kozie Siodło, przejeżdża przez Wielką Sowę i zjeżdża do Przełęczy Walimskiej,  i odbija w kierunku Jeleniej Polany. Dalej zjedziemy do Przełęczy Sokoła, za którą czekają na nas dwie możliwości przerwy: Schronisko Orzeł oraz Schronisko Sowa, za którym mamy szybki zjazd i podjazd przez Lisie Skały i pętla zostaje domknięta w miejscu Kozie Siodło. Niedaleko znajdziesz Platformę widokową. Trasę jest najlepiej rozpocząć przy Szyprówce – Chacie Pod Sową.


Trasa Walim | Czerwona | 22 km

Czerwona trasa Walim, to propozycja pętli na 22 km. Suma przewyższeń tej pętli to niecałe 570 m. Trasa startuje nad Jeziorem Bystrzyckim przy ul. Wodnej wśród drzew. W okolicy, miejscem wartym odwiedzenia jest Zamek Grodno. Na trasie czekają na nas szczyt Kurasz, Bareczna oraz miejscowość Glinno. Na koniec zaś zjazd w kierunku Zagórza Śląskiego.


Trasa Głuszyca – Walim | Żółta | 30 km

Trasa żółta przejeżdżająca przez Głuszycę i Walim, liczy 30 km długości. Na mapie miejscem początkowym jest miejscowość Głuszyca, jednak czuj się swobodnie, jeśli chcesz wystartować z miejscowości Walim. Na 5 km trasy znajdziesz niezwykłe miejsce, którym jest Kompleks Osówka, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Następnym punktem jest Przełęcz Sokola oraz miejscowość Walim. Po przerwie jedziemy dalej i docieramy do punktu Grządki. Następnym niezwykłym miejscem, które czeka na rowerzystę pokonującego tą trasę, jest Riese – Kompleks „Soboń”, za którym czeka na nas zjazd w kierunku Głuszycy.


Trasa Głuszyca – Walim | Zielona | 72 km

Kolejna trasa w rejonie Głuszycy i Walimia, to trasa Zielona. Najdłuższa w całym kompleksie Strefy Sudety MTB. Zaproponowane miejsce startu to okolice Rybnicy Małej, ale lepszym rozwiązaniem jest wystartować w Głuszycy lub Walimiu. Początek trasy prowadzi przez Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie. Podczas jazdy mamy kilka ciekawych miejsc. Należą do nich przełęcze: pod Wawrzyniakiem, Marcowa. Spotkamy również miejsca pamiętające II WŚ takie jak: kompleks „Włodarz”, „Moszna” – wchodzące w projekt Riese. Podążając za szlakiem dojedziemy do miejscowości Walim. Za którą czeka na nas zdobycie Wielkiej Sowy. Po wyczerpującym podjeździe można się zatrzymać w Schronisku Sowa. Dalej już zjedziemy do Przełęczy Sokola, pod Czarnochem, pod Szpiczakiem. Przed ostatnimi kilometrami będziemy mogli odpocząć w Schronisku Andrzejówka a na koniec podziwiać Zamek Rogowiec. Po przejechaniu blisko 73 km i pokonaniu 2490 m w górę, zamkniemy pętle… Pełni wrażeń i mocno zmęczeni, ale o to chodzi w kolarstwie górskim.


Trasa Głuszyca | Pomarańczowa | 10 km

Trasa pomarańczowa z Głuszycy to krótka, 10 km pętla o sumie podjazdów wynoszącej 340 m. Na początku jest podjazd do punktu kulminacyjnego liczącego 652 m n.p.m. Za nim zjazd, podczas którego miniemy Cesarskie Skały. Następnie czeka na nas trasa w kierunku Głuszycy. To dobra propozycja na szybką rundkę po okolicy.


Trasa Głuszyca | Niebieska | 23 km

Trasa Niebieska to propozycja pętli liczącej niecałe 23 km długości oraz 670 m podjazdu. Początek i koniec znajduje się w centrum Głuszycy. Punktem zwrotnym podczas przejażdżki jest Schronisko Andrzejówka, gdzie można się zregenerować. Pierwsze i ostatnie 4 kilometry to ten sam odcinek.


Trasa Głuszyca – Mieroszów | Czerwona | 40 km

Kolejna propozycja trasy w rejonie Głuszycy to pętla czerwona, na którą można wjechać również z miejscowości Mieroszów. Liczy ona blisko 40 km i 1166 m podjazdu. Znaczna jej część biegnie wzdłuż granicy z Czechami. Po 8 kilometrowym podjeździe dojeżdżamy do Schroniska Andrzejówka, następnie zjeżdżamy do Sokołowska. Za nami 15 km trasy. Kolejny 4 kilometrowy podjazd na Przełęcz pod Szpiczakiem i potem interwałowy odcinek do Przełęczy pod Czarnochem, z której kilkukilometrowym zjazdem i krótkim podjazdem dojedziemy do Kamieniołomu Melafirów, skąd zostaje nam ostatnie 4 km do centrum Głuszycy.


Trasa Głuszyca | Czarna | 21 km

Trasa czarna, to ostatnia propozycja pętli z Głuszycy. Liczy ona 21 km, aby ją pokonać trzeba podjechać 735 m w górę. Na trasie czekają na nas takie atrakcje jak: Skalne Bramy i Zamek Rogowiec. Najwyższym punktem trasy jest Skalna Brama znajdująca się na wysokości 831 m n.p.m. Przy Skalnej Bramie znajduje się tablica z napisem „Tym co na zawsze odeszli i tym co przyjdą po nas”, oraz punkt widokowy nad niewielkim urwiskiem z panoramą Głuszycy oraz Gór Sowich.


Trasa Mieroszów | Zielona | 27 km

Teraz kolej na rejon zachodni i okolice Mieroszowa. Punktem startowym jest Sokołowsko, ponieważ łączy się z poprzednimi trasami, jednak możesz również zacząć w Mieroszowie. Trasa liczy 27 km, suma przewyższeń to 850 m. Po starcie pierwszym ciekawym miejscem jest grota Hermana, a po 7 km jazdy spotykamy Bike Arenę w Mieroszowie. Następnie robimy pętlę wkoło Mieroszowa.


Trasa Mieroszów | Czarna | 17 km

To trasa licząca około 17 km. Suma podjazdów rzędu 755 m z punktem kulminacyjnym na wysokości 862 m n.p.m. na szczycie Lesista Wielka.


Trasa Kamienna Góra – Mieroszów (łącznik) | Pomarańczowa | 5 km

Trasa pomarańczowa, to łącznik między Mieroszowem a Kamienną Górą. Liczy 5 km.


Trasa Kamienna Góra | Żółta | 14 km

Trasa żółta licząca 14 km, rozpoczyna się w okolicach Kochanowa. Suma przewyższeń wynosi 275 metrów, więc trasa jest niezbyt wymagająca po tym względem. Na jej trasie pokonamy Przełęcz Strażnicze Naroże oraz odwiedzimy Czartowskie Skały.


Trasa Kamienna Góra | Niebieska | 15 km

To już ostatnia trasa kompleksu szlaków Strefy MTB Sudety. Trasa niebieska, która również rozpoczyna się w Kochanowie, liczy 15 km. Suma przewyższeń liczy niecałe 300 metrów. To przyjemna, interwałowa pętla.

Film promujący region wykonany przez: Strefa MTB Sudety
Skip to content