Szlak wokół Tatr

Szlak wokół Tatr

Niezwykły szlak wokół najwyższych gór Polski

Tatry to najwyższe góry Polski. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr daje możliwość objechania pasma górskiego w koło. Całość szlaku ma liczyć ok. 250 km. Jednak na obecną chwilę w całości wykonane są prace nad szlakiem na terenie Polski. Odcinek polski liczy 65 km. Rozpoczyna się on w okolicach Sucha Hora na Słowacji i kończy za Kacwinem, przy granicy ze Słowacją. Na odcinku Trstena – Czarny Dunajec – Nowy Targ poprowadzony jest po trasie wyłączonej z ruchu samochodowego, po dawnej trasie kolei wąskotorowej. Jest to więc idealny odcinek do pokonania przez rodziny z dziećmi.

Szlak objeżdża Nowy Targ w koło, jednak warto wjechać na Rynek i zrobić sobie tam krótką przerwę. Za Nowym Targiem szlak poprowadzony jest w kierunku Rezerwatu „Bór na Czerwonem” oraz lotniska w Nowym Targu, gdzie w wolnej chwili możemy odbyć panoramiczny lot z widokiem na panoramę Tatr. Szlak dalej prowadzi przez miejscowości Gronków, Nowa Biała i dociera do Krempach, gdzie w sumie po 45 km rozpoczyna się najtrudniejszy etap tego szlaku po stronie polskiej. Przed nami podjazd do Dursztyna i piękny zjazd do miejscowości Łapsze Niżne. Na koniec podjazd i wspaniały, widokowy zjazd do Kacwina. Dalej już jedziemy w kierunku granicy ze Słowacją.

Dystans: 60 km


Nawierzchnia: głównie asfalt/szuter (krótki odcinek)


Suma podjazdów: wkrótce


Suma zjazdów: wkrótce


Jaki rower: każdy rodzaj roweru


Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych


Początek szlaku: Sucha Góra


Koniec szlaku: Kacwin


Strona szlaku: https://www.szlakwokoltatr.eu/


Znakowanie:  wkrótce


Atrakcje na szlaku:

panorama Tatr | trasa po dawnej kolei wąskotorowej | Nowy Targ | Rezerwat Bór nad Czerwonem | lotnisko w Nowym Targu | Kościół św. Marcina w Krempachach | Kościół św. Jana Chrzciciela w Dursztynie | Kościół św. Kwiryna w Łapszach Niżnych | Kościół pw. Wszystkich Świętych w Kacwinie

Propozycja etapów:
Szlak ten ze względu na swoją długość to propozycja raczej na jeden dzień. Ewentualnie to dobra propozycja jeśli chcemy urozmaicić sobie wyjazd po szlaku VeloDunajec. Odcinek z Krempach do Kacwina to odpowiednia trasa dla rowerzysty lubiącego jeździć po górach i będzie to alternatywa do dość płaskiego

Jak dojadę na szlak:
Jako że jest to część szlaku, który w swoim zamyśle ma być pętlą, to w obecnej postaci jego początek i koniec jest słabo skomunikowany. Dlatego warto go wykorzystać jako odcinek dłuższego wyjazdu lub jako element pętli. Aby dołączyć do szlaku, to najlepiej jest dojechać do Nowego Targu. Można to zrobić również koleją.

Film promujący szlak
Skip to content