Kraina Kanału Elbląskiego

Kraina Kanału Elbląskiego

Podziwiaj piękno Krainy Kanału Elbląskiego.
Kraina Kanału Elbląskiego obejmuje obszar w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego, rozciągający się od Elbląga przez Ostródę po Iławę. W przeszłości ziemie te nazywano Oberlandem, czyli Prusami Górnymi. Dla przedwojennych mieszkańców tych ziem był t region Prus leżący pomiędzy Warmią a Żuławami i Powiślem. Tym, co łączy te tereny jest przecinający je południkowo Kanał Elbląski wraz z pomniejszymi wodnymi odnogami. Jest to rejestrowany zabytek techniki i należy do najdłuższych kanałów w Polsce. Łączy on jezioro Druzno z Drwęcą i Jeziorakiem, a poprzez Druzno i rzekę Elbląg ma połączenie z Zalewem Wiślanym. Całkowita długość systemu wodnego wynosi 151,7 km. Długość trzech szlaków głównych to 115,6 km. Jeziora stanowią 59,15 km, przekopy 53,54 km, pochylnie 2,31 km i nasypy 0,5 km. 
Budowę Kanału Elbląskiego rozpoczęto w 1844 roku. Celem było skrócenie drogi wodnej pomiędzy Ostródą, Iławą i okolicznymi, bogatymi w sosnę tamtejszymi lasami, a Morzem Bałtyckim. Budowniczy kanału – Georg Jacob Steenke nie sądził prawdopodobnie, że to unikatowe osiągnięcie ówczesnej myśli technicznej, stanie się wkrótce tylko turystyczna atrakcją, że będą nim wozić nie smagłe sosny, lecz ciekawych świata turystów. Już w 1852 roku zaczął po nim kursować pierwszy parowiec z pasażerami.

Pochylnie w Jelonkach, Oleśnicy, Kątach, Buczyńcu – największe atrakcje Krainy Kanału Elbląskiego.  Pochylnie pozwalają pokonać różnice poziomów wody o blisko 100 metrów na długości około 10 km. To tu statki o ciężarze do 80 ton „pływają po trawie” i taką atrakcję można podziwiać czterokrotnie z siodełka roweru, pokonując tę samą różnicę wysokości.

Wybrane szlaki Krainy Kanału Elbląskiego

Skip to content