Szklarska Poręba jest przepięknie położona w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wysokości 440 – 1471 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.
Szklarska Poręba zwana jest rowerową krainą. W samym mieście jak i w jego okolicy wyznaczone zostało 19 pętli, które można dowolnie łączyć. Trasy rowerowe biegnące po malowniczych drogach Karkonoszy i Gór Izerskich liczą w całości 450 km. W ramach Rowerowej Krainy znajdziemy zarówno trasy łatwe, dla początkujących rowerzystów górskich, jak też trasy bardzo trudne, podnoszące maksymalnie poziom adrenaliny. Szczególnie piękne ścieżki rowerowe wytyczone zostały w Górach Izerskich. Po pokonaniu zbocza Czarnej Góry lub Wysokiego Kamienia wjeżdża się na wierzchowinę Gór Izerskich, skąd roztacza się przepiękna panorama równoległego do nich pasma Karkonoszy.
Oznakowanie szlaków Rowerowej Krainy to sylwetka rowerzysty, numer lub numery tras oraz strzałki kierunkowe na białym tle w czarnej ramce. Znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Znakowanie znajduje się na drzewach, kamieniach, murkach oraz tabliczkach. Elementem oznakowania tras są także wolno stojące, wielkoformatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie. Większość tras rowerowych w Rowerowej Krainie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogami szutrowymi) i kamienistymi, górskimi ścieżkami, więc wskazane jest ich pokonywanie rowerem górskim.
Dystans / Przewyższenie – 12 km / 300 m
Trasa krótka o zróżnicowanym stopniu trudności. Prowadzi przez kilka bardzo ciekawych miejsc, którym warto poświecić trochę uwagi, m.in. Kościół Bożego Ciała, Dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, Złoty Widok.
Dystans / Przewyższenie – 55 km / 1250 m
Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowywana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Warto zobaczyć po stronie czeskiej Harrachov oraz Wodospady Mumlavy a po polskiej Kopalnię Stanisław. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.
Dystans / Przewyższenie – 21 km / 540 m
Trasa trudna technicznie, dla ambitnych – tak jak Radiowa Trójka. Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty trochę umiejętności technicznych. Wszystko to czyni tę trasę zdecydowanie podnoszącą adrenalinę, a dodatkowo nie brakuje na niej pięknych widoków. Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty takie jak: Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka.
Dystans / Przewyższenie – 9 km / 240 m
Trasa krótka, łatwa technicznie. Łączy Szklarską Porębę Górną, Średnią i Dolną. Prowadzi głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Ciewym elementem trasy jest wart zobaczenia Kościół p.w. Bożego Ciała oraz piękne widoki na panoramę Karkonoszy rozpościerające się w okolicy stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia.
Dystans / Przewyższenie – 20 km / 480 m
Trasa o niewielkim stopniu trudności. Przebiega wygodnymi do jazdy szutrowymi drogami Karkonoszy. Przebieg trasy pokrywa się w większości z trasami maratonów MTB organizowanych w Szklarskiej Porębie. Trasa często wybierana na rodzinne niedzielne wycieczki. Z trasy rozpościerają się liczne widoki na Śnieżne Kotły.
Dystans / Przewyższenie – 7.3 km / 170 m
Trasa krótka i łatwa technicznie. Polecana na rodzinne wycieczki. Warto zobaczyć Wyrobisko Kopalniane i malownicze okolice Michałowic.
Dystans / Przewyższenie – 31 km / 660 m
Trasa długa, znakomicie nadająca się na wycieczkę całodniową. Na odcinku około 10 km. biegnie drogą asfaltową o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Na trasie warto zatrzymać się ze względu na ładny widok na Zakręcie Śmierci, przy DW Horyzont oraz na Rozdrożu Izerskiem.
Dystans / Przewyższenie – 35 km / 690 m
Trasa długa, o średnim stopniu trudności. Na trasie znajduje się kilka stromych podjazdów, m.in. „Samolot”, okolice Jagnięcego Jaru i wjazd na kopalnię Stanisław. Trasa biegnie malowniczymi dolinami rz. Kamiennej i Izery. Warto na dłużej zatrzymać się na Rozdrożu pod Cichą Równią, Orlu, w Jagnięcym Jarze, Polanie Jakuszyckiej i kopalni kwarcu Stanisław (1080 m n.p.m.).
Dystans / Przewyższenie – 18 km / 340 m
Trasa przebiegająca wyłącznie w Górach Izerskich. Warty zobaczenia jest Jagnięcy Jar oraz widok na panoramę Karkonoszy z Rozdroża Pod Cichą Równią.
Dystans / Przewyższenie – 45 km / 960 m
Trasa całodniowa, ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości – Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17 kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej. Szczególne polecenia są: Osiedle Orle, Izerska Hala z torfowiskami oraz Zakręt Śmierci.
Dystans / Przewyższenie – 13 km / 340 m
Trasa krótka, o średnim stopniu trudności. W dużej części biegnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego.
Dystans / Przewyższenie – 11 km / 340 m
Trasa w całości przebiega drogami i ścieżkami Szklarskiej Poręby. Łączy najważniejsze miejsca związane ze kulturą i sztuką w mieście, m.in. domy: Braci Hauptmanów (Muzeum Karkonoskie) i Wlastimila Hoffmana oraz Esplanadę z pracownią p. Koneckich. Warto zatrzymać się też na dłużej na Złotym Widoku.
Dystans / Przewyższenie –38 km / 750 m
Trasa w 90% prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno Polskiej jak i Czeskiej strony oraz Karkonoszy. Jedna z bardziej atrakcyjnych w systemie szlaków rowerowych Szklarskiej Poręby. Trasa przebiega przez Osadę Orle oraz niedaleko małej malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukowiec (1005 m n.p.m.).
Dystans / Przewyższenie – 36 km / 800 m
Trasa poprowadzona w większości po łatwych do jazdy asfaltowych i szutrowych odcinkach. Biegnie fragmentami po szlakach pieszych niebieskim i zielonym, więc na tych odcinkach do łatwych nie należy. Trasa zaczyna się i kończy przy głównym skrzyżowaniu dróg w Starej Kamienicy. Wartymi miejscami do zobaczenia jest punk widokowy na Bobrowych Skałach, malowniczo położona wieś Antoniów oraz Rozdroże Izerskie.
Dystans / Przewyższenie – 15 km / 300 m
Trasa krótka o niedużym stopniu trudności. Sporo łagodnych podjazdów duktami leśnymi. Większość trasy przebiega przez tereny leśne. Rozpoczyna się i kończy w centrum Piechowic niedaleko przystanku MPK.
Dystans / Przewyższenie – 9 km / 218 m
Trasa krótka o dużym stopniu trudności. Wyznaczona z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić się w trudnym terenie na leśnych ścieżkach i szlakach Karkonoszy. Ciężkie podjazdy, strome zjazdy, wąskie leśne ścieżki nafaszerowane kamieniami i korzeniami czynią tą trasę bardzo atrakcyjną dla mocnych technicznie i wytrzymałych rowerzystów. Rozpoczyna się i kończy w centrum Piechowic niedaleko przystanku MPK. Warto zatrzymać się na dłużej w Michałowicach gdzie przy przystanku MPK rozpościera się piękny widok na panoramę Karkonoszy.
Dystans / Przewyższenie – 22 km
Trasa o średniej długości. Znajdują się na niej w większości łatwe do jazdy asfaltowe i szutrowe odcinki. Na paru krótkich odcinkach stosunkowo trudna technicznie. Trasa rozpoczyna się i kończy w Starej Kamienicy.
Dystans / Przewyższenie – 27 km
Trasa rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym i biegnie drogami leśnymi i ulicami Świeradowa Zdroju. 40% trasy biegnie drogami lub ulicami asfaltowymi, pozostała część prowadzi drogami szutrowymi wśród lasów. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych na Pogórze Izerskie i Izerskie Garby. Przy trasie położonych jest kilka zagospodarowanych punktów odpoczynku. Warto zatrzymać się m.in. na Rozdrożu Izerskim, gdzie rozpościera się piękny widok na Izerskie Garby oraz Kopalnie Stanisław.
Dystans / Przewyższenie – 7.5 km
Trasa krótka o dużym stopniu trudności. Wyznaczona została z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić się w trudnym terenie na trasie zawodów MTB. Jest jedną z dwóch tras rozpoczynających się i kończących w Świeradowie Zdroju. Trasa rozpoczyna się i kończy przy Domu Zdrojowym w Świeradowie Zdroju.