Kaszubska Marszruta – szlak czerwony

Kaszubska Marszruta - szlak czerwony

Prowadzący z Charzykowy do Czerska czerwony szlak uchodzi za najciekawszy fragment Kaszubskiej Marszruty. Rowerzystom towarzyszą zalesione tereny Borów Tucholskich, liczne jeziora z dwoma największymi – Jeziorem Charzykowy i Jeziorem Karsińskim. Ponadto na trasie mijamy liczne, mniejsze jeziorka, podróżujemy dolinami rzek oraz przez miejscowości wypoczynkowe i sielskie kaszubskie wioski, w których można zapoznać się z wciąż żywą kulturą tego regionu.
Trasa jest umiarkowanie trudna, biegnie wzdłuż dróg lokalnych po żwirowej, asfaltowej i betonowej nawierzchni . Szlak jest oznakowany na całej długości. Na odcinku Chociński Młyn – Drzewicz pokrywa się z żółtym szlakiem Kaszubskiej Marszruty.

Dystans: 59 km


Nawierzchnia: mieszana (asfalt, piasek, ścieżki leśne, ścieżki polne)


Suma podjazdów: 260 m


Suma zjazdów: 270 m


Jaki rower: najbardziej optymalny rower to mtb oraz treking


Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych


Początek szlaku: Charzykowy


Koniec szlaku: Czersk


Strona szlaku: https://pomorskie.travel


Znakowanie:  wkrótce


Atrakcje na szlaku:

Jezioro Charzykowskie | Park Narodowy Bory Tucholskie | Zaborski Park Krajobrazowy | Galeria Józefa Chełmowskiego w Brusach | Czersk | Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach | Rzeka Brda | Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie

Propozycja etapów:
Trasa licząca 58 km idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę rowerową.

Jak dojadę na szlak:
Początek szlaku znajduje się w miejscowości Charzykowy. Do oddalonych od nich o ok. 7 km Chojnic docierają pociągi m.in. z Tczewa, Kościerzyny i Słupska z północy, a z południa z Piły, Krzyża i Bydgoszczy. Szlak kończy się w Czersku, skąd pociągiem można dotrzeć m.in. do Chojnic.

Skip to content