Enduro Trails Bielsko-Biała

Enduro Trails Bielsko-Biała

Sieć ścieżek i tras wokół Koziej Górki i Szyndzielni

Jest to kompleks kilkunastu tras znajdujących się u podnóża szczytów: Kozia Góra i Szyndzielnia. Ciekawostką jest fakt, iż jest to projekt obywatelski, którego pierwsza faza była finansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego ze wsparciem lokalnych firm takich jak: Murapol.

Obecnie na tym terenie znajduje się 12 tras zjazdowym o różnym stopniu zaawansowania oraz jedna trasa podjazdowa. Łącznie jest to blisko 33 km tras.

Miejsce to jest w miejscowości Bielsko-Biała, które dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą i dobrze skomunikowana. Znajdziemy tam sklepy, serwisy i wypożyczalnie rowerowe, odpowiednią bazę noclegową i usługową. Jest to jedna z najbardziej popularnych miejscówek enduro w naszym kraju.

Trasy Zielone
Jest to grupa tras dedykowana początkującym rowerzystom górskim. Ich średnie nachylenie wynosi w granicach 4-6%. Nawierzchnia. po której się jeździ jest równa i utwardzona. Jakie napotkasz trudności na tej trasie? Co jakiś czas, dość sporadycznie napotkać możesz naturalne przeszkody jak kamienie czy korzenie. Spotkasz również śliskie lub luźne podłoże oraz drewniane mostki czy kałuże. Na trasach zaplanowane ciasne zakręty z bandami lub bez nich.

Trasy Niebieskie
Są to trasy dla średnio zaawansowanych miłośników kolarstwa górskiego. Single te zostały zprojektowane ze średnim nachyleniem rzędu 6-9% z równą, utwardzoną lub mieszaną nawierzchnią. Pokonując te trasy spotkasz się z ciasnymi zakrętami, bandami czy muldami, które będzie trzeba przejechać. Na trasie występują również naturalne przeszkody w postaci korzeni i kamieni.

Trasy Czerwone
Grupa tras czerwony dedykowana jest zaawansowanym riderom. Zaprojektowane zostały ze średnim nachyleniem liczącym 9-13% i mieszaną, naturalną nawierzchnią. Pokonując te ścieżki napotkasz ciasne zakręty z bandami, musisz się liczyć z dużymi prędkościami i większymi, naturalnymi przeszkodami tzw. sekcjami np. korzeni, kamieni etc. Zaprojektowano również sztuczne przeszkody typu hopki bez dziur, lub które możesz objechać. W niektórych miejscach spotkasz śliską nawierzchnię.

Trasy Czarne
Grupa tras czarnych dedykowana jest ekspertom. Nie zalecamy pojawienia się tam przypadkowym rowerzystom. Trasy zostały zaprojektowane po naturalnej nawierzchni, a średnie nachylenie wynosi 13-18%. Pokonując te single spotkasz się z licznymi trudnymi elementami takimi jak: sekcje głazów, kamieni, uskoki terenu, czy stromizny. W niektórych miejscach trasa może być śliska i wymagać umiejętności skakania, ponieważ na trasie znajdują się hopki z dziurami, które czasami można objechać, ale nie zawsze. Standardowo trasy zaprojektowane z licznymi zakrętami, ciasnymi, z bandami.

Położenie: Bielsko-Biała / Kozia Górka i Szyndzielnia


Strona www: http://endurotrails.pl/


Trasa podjazdowa | Daglezjowy | Długość: 4 600 m

Trasa podjazdowa licząca 4,6 km długości. Na początku łagodnie się wije wśród buków i daglezji (stąd jej nazwa). Ścieżka ta pozwala wjechać na szczyt Koziej Górki. W jej początkowej fazie zaprojektowano kilka skrótów, które pozwolą się wykazać ambitniejszym riderom. Średnie nachylenie tej trasy to 6,5% a suma podjazdu jest rzędu 180 metrów.


Trasa zjazdowa | Stefanka | Zielona | Długość: 860 m

Stefanka to trasa zielona, zjazdowa o długości 860 metrów. Jej średnie nachylenie trasy wynosi 4,9% a spadek trasy to 42 metry. Jest delikatnie opadająca, pofalowana i kręta ścieżka, której początek został zaplanowany powyżej starego amfiteatru, a koniec przy ul. Modrej. Trasa ta dedykowana jest praktycznie każdemu rowerzyście górskiemu, który poradzi sobie z ciasnymi zakrętami i wąską ścieżką.


Trasa zjazdowa | Cyganka | Zielona | Długość: 1 650 m

Zielona trasa Cyganka, zaprojektowana wzdłuż strumyka, ma długość 1 650 metrów, ze spadkiem rzędu 66 m i procentowym średnim nachyleniem w wyoskości 4%. Jej poczatek jest na początku drogi do schroniska, a konie znajdziesz w Cygańskim Lesie nieopodal kortów tenisowych. Jest to trasa gładka, z muldami, delikatnie opadająca, dedykowana każdemu rowerzyście górskiemu.
Uwaga: trasa przecina się ze szlakami pieszymi – należy uważać na pieszych


Trasa zjazdowa | ROCKnRolla | Niebieska | Długość: 6 200 m

Niebieska trasa ROCKnRolla o długości zjazdowej ok. 5000 metrów, jest trasą zjazdową dedykowaną średnio zaawansowanemu rowerzyście górskiemu. Dodatkowo na niej znajduje się odcinek podjazdowy liczący ok. 1250 metrów. Jej średnie nachylenie zjazdu wynosi 7% a podjazdu jest rzędu 4,7%. Na kolarzy czeka spadek wysokości 342 metrów i suma podjazdu rzędu 70 metrów. Jest to zdecydowanie najdłuższa i najbardziej urozmaicona trasa w całym kompleksie Enduro Trails. Jej początek zaprojektowano przy górnej stacji kolejki na Szyndzielni. Nieopodal której znajduje się schronisko, gdzie warto zrobić przerwę. Trasa następnie leci w kierunku Koziej Przełęczy i prowadzi do schroniska na Koziej Górze. To tutaj masz opcję wyboru kilku tras spośród zaplanowanych na zboczach tej góry. W dalszej części trasa posiada duże i strome bandy, a na późniejszym odcinku znajdziesz liczne miejsca z możliwością polatania. Wartością dodaną tej trasy są piękne punkty widokowe. Przy dobrej pogodzie zobaczysz nawet Tatry.


Trasa zjazdowa | Twister | Niebieska | Długość: 4 400 m

Twister to niebieska trasa zjazdowa, której długość wynosi 4400 metrów. Jej średnie nachylenie to trochę ponad 6%. Spadek wysokości terenu na całej trasie to 270 metrów. Jest to kręta ściezka, nie za bardzo strona. Dedykowana jest praktycznie każdemu rowerzyście górskiemu, który poradzi sobie z jej długością, występującymi muldami i bandami. Trasa początek swój ma blisko Koziej Góry. Czas, który musimy poświęcić na dojazd to ok. 45 minut, licząc z Błoni.


Trasa zjazdowa | Cygan | Czerwona | Długość: 2 600 m

Cygan to czerwona trasa zjazdowa o długości 2 600 metrów, średnim nachyleniu rzędu 11,8%. Spadek wysokości trasy to 303 metry. Ścieżkę zaprojektowano jako krętą, ale nie za szybką, płynną i dającą ogromną zabawę i poczucie flow. Pokonując ją spodziewaj się śliskich korzeni i naturalnych przeszkód oraz muld. Jej początek znajduje się na szczycie Koziej Góry, a koniec w Cygańskim Lesie przy ul. Pocztowej. Trasa ta dedykowana jest doświadczonemu rowerzyście górskiemu z dość dużym doświadczeniem w jeździe po górach.


Trasa zjazdowa | Stary Zielony | Czerwona | Długość: 2 450 m

Czerwona trasa zjazdowa o długości 2 450 metrów, o przewrotnej nazwie Stary Zielony jest bardzo szybka i wymaga bogatego doświadczenia w terenowej jeździe. Jej średnie nachylenie wynosi 11% a spadek wysokości to blisko 270 metrów. Na ścieżce spotkasz mix elementów naturalnych i sztucznych. Obfituje w takie elementy jak: sekcja korzeni, muldy, bandy i hopki. Jej początek znajduje się blisko Schroniska przy Koziej Górze, obok starego toru saneczkowego, na który został przeniesiony zielony szlak pieszy. Stąd nazwa trasy, ponieważ przebiega ona po starej trasie zielonego szlaku.


Trasa zjazdowa | Gondola | Czerwona | Długość: 2 000 m

Czerwona trasa Gondola, która zaczyna się na przełęczy Dylówki, a kończy przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię. Jest to trasa bardzo płynna i szybka. Przecina strumień, wymaga dobrej umiejętności kontroli roweru i bogatych umiejętności jazdy w terenie. Jej długość to 2000 metrów, średnie nachylenie rzędu 12% ze spadkiem wysokości 240 metrów.


Trasa zjazdowa | Dębowiec | Czerwona | Długość: 2 500 m

Trasa zjazdowa Dębowiec to czerwona trasa licząca 2500 metrów długości ze spadkiem wysokości terenu 311 metrów. Jej średnie nachylenie to 12,5%. Jest to trasa urozmaicona licznymi hopkami i bandami. Jedzie się po niej płynnie, a końcówka daje więcej prędkości. Podjazd na początek trasy, który usytuowany jest u podnóża Cybernioka, prowadzi zielonym szlakiem pieszym, na którym pierwszeństwo mają piesi. Koniec ścieżki znajduje się przy dolnej kolei krzesełkowej, która nie obsługuje rowerzystów. Jej koniec oddalony jest ok. 30 minut od centrum ścieżek oraz 20 minut od dolnej stacji gondolowej, którą możesz wyciągnąć się z rowerem w górę. Trasa ta wymaga bogatego doświadczenia i dużych umiejętności w terenowej jeździe, bo znajdziesz na niej strome bandy i otwarte zakręty czy hopki.


Trasa zjazdowa | SahAira | Czerwona | Długość: 1 740 m

Czerwona trasa Sahaira to mix naturalnej ścieżki leśnej z linią typu A-line. Pokonując ją spotkasz takie elementy jak: rolery, stoliki czy hopki. Trasa tak została zaprojektowana, aby wszystkie te elementy można było objechać lub pokonać z mniejszą prędkością. Warto pamiętać, że przy szybszej jeździe będziesz miał okazję trochę polatać na tej trasie. Jej początek jest rozgałęzieniem ścieżki „ROCKnRolla a koniec dołącza do trasy Gondola. Nazwa ścieżki pochodzi od górnej części trasy, która przebiega przez stary stok narciarski nazywany „Saharą”.


Trasa zjazdowa | DH+ | Czarna | Długość: 2 000 m

Czarna trasa DH+ jak sama nazwa wskazuje, dedykowana jest miłośnikom downhillu. Jest trasą ekspercką i wymaga od rowerzysty umiejętności na najwyższym poziomie, wyśmienitej kontroli rowery przy dużych prędkościach. Jest to stroma, kamienista i bardzo szybka ścieżka. Pokonując ją napotkasz liczne nierówności i sztuczne elementy trasy, ale zapewne właśnie tego szukasz 🙂 Trasa ta zaprojektowana została na zboczach Koziej Góry, a jej początek znajdziesz na wschodnim zboczu tej góry. Musisz liczyć ok. 45 minut na dojazd do punktu początkowego trasy. Koniec trasy znajduje się przy ul. Modrej. Trasa długości 2 000 metrów, ze spadkiem wysokości rzędu 271 metrów i średnim nachyleniem 13,5%.


Trasa zjazdowa | Kamieniołom | Czarna | Długość: 1 800 m

Kamieniołom to trasa wymagająca i trudna technicznie. Naturalna ze licznymi głazami, korzeniami i uskokami. Jadąc tą trasą jesteś zmuszony pokonać stromą ściankę, której nie masz możliwości objechać. Ścieżka liczy 1800 metrów długości, jej średnie nachylenie to blisko 14% a spadek wysokości to 246 metrów. Trasa wymaga bardzo dużego doświadczenia w górskiej jeździe po stromych, naturalnych i trudnych warunkach. Nazwa tej ścieżki pochodzi od mijanej formacji skalnej, która przypomina kamieniołom.


Trasa zjazdowa | Dziabar | Czarna | Długość: 1 300 m

To już ostatnia trasa w kompleksie Enduro Trails. Czarna ścieżka zjazdowa o długości 1 300 metrów i najwyższym średnim nachyleniu wynoszącym 16,1%. Daje to gwarancję, że trasa jest szybka, stroma i kręta. Jej początek znajduje się na polanie przy górnej stacji gondolki, a kończy na przełęczy Dylówki. Dedykowana jest ekspertom w jeździe terenowej.


Infrastruktura na miejscu

Kompleks Enduro Trails Bielsko-Biała powstał kilka lat temu. Jest to świetnie przygotowane miejsce i tak było już na początku istnienia tej miejscówki. W momencie, w którym dołączyła do tego sieć ścieżek z Szyndzielni stało się jeszcze lepiej. Obecnie miejsce to dysponuje niesamowitym potencjałem, który jest wykorzystywany w znacznym stopniu. Co przemawia za tą miejscówką:

1. Świetny dojazd do Bielska-Białej
2. Gondola na Szyndzielnię
3. Baza noclegowa
4. Dostępność do sklepów i serwisów rowerowych
5. W kompleksie znajduje się pump track
6. Na miejscu znajdziesz gastronomię w rowerowym klimacie
7. Przy ścieżkach znajduje się wypożyczalnia rowerów z centrum szkoleniowym oferującym szkolenia z technik jazdy, z których warto skorzystać.

Nie pozostaje nic innego jak tylko tam pojechać i zobaczyć na własne oczy jak świetna jest to miejscówka.

Skip to content