Kompleks tras typu singletrack liczący blisko 15 km. W jego skład wchodzi kilka tras podjazdowych, zjazdowych oraz dwukierunkowych. Miejsce to powstało w 2018 roku i jest projektem międzynarodowym. Po drugiej stronie granicy, na terenie Słowacji, kiedyś ma powstać kontynuacja ścieżek. Na obecną chwilę znajdziesz tam betonowe drogi oraz pożarowe dojazdówki, z których możesz skleić niezłą wycieczkę.
Trasy mają różny poziom trudności. Umiejscowione są u podnóża Mosornego Gronia.
W Zawoi Morgi, przy starcie ścieżek znajduje się dual pumptrack z sekcją skoczni treningowych oraz ścieżką treningową dla początkujących, zawierającą elementy imitujące naturalne przeszkody z górskich, naturalnych ścieżek.
Na parkingu znajdziesz również toalety, myjkę rowerową. A to bardzo dobrze.
Położenie: Zawoja-Morgi | Masyw Mosorny Groń
Strona www: babiagoratrails.com
Trasa dojazdowa to ścieżek: Sokolica, Diablak, Wilcza Łapa. Liczy ponad 3 km długości, średnie nachylenie wynosi 4,8% a suma przewyższeń jest rzędu 175 m.
Trasa podjazdowa do ścieżek Sokolica oraz Diablak. Liczy 1520 metrów długość, średnie nachylenie 6,4% a suma przewyższeń rzędu 97 metrów. Skąd taka nazwa? Wzięta została z nazwy polany, do której trasa ta prowadzi.
Trasa podjazdowa do ścieżek Rydzowy, Sokolica, Diablak i Wilcza Łapa. Liczy 1590 m długości, wzrost wysokości rzędu 76 metrów. Średni kąt nachylenia to 4,7%.
Zielona trasa, jedyna w tym kompleksie. Zdecydowanie dobra dla osób początkujących. Jej długość to 1020 m, a spadek 60 metrów. Średnie nachylenie wynosi 5,8%. Ma równą i utwardzoną nawierzchnię. Nie ma trudnych przeszkód, jej profil łagodnie opada. Trasa jest odpowiednia dla praktycznie każdego rowerzysty z podstawowymi umiejętnościami jazdy na rowerze górskim.
Trasa niebieska o nazwie Sokolica liczy 4750 m długości. Dedykowana jest rowerzystom średnio zaawansowanym. Jej nawierzchnia jest utwardzona, gładka. Wymaga podstawowych umiejętności jazdy w terenie. Na trasie spotkasz sztuczne muldy, profilowane zakręty, naturalne przeszkody, nierówności oraz profilowane zakręty.
Niebieska trasa Tabakowy, to dwukierunkowy szlak o naturalnej nawierzchni. Po 3,5 km na wysokości Hali Barankowej rozpoczyna się właściwy szlak. Do tego momentu dojazd poprowadzony jest po drogach gminnych. Suma podjazdu na odcinku 5,2 km wynosi 360 m, a średnie nachylenie to 5,3%. Ze względu na przewyższenia, trasa wymaga dość dobrej kondycji i umiejętności jazdy w terenie. Trasa zawiera naturalne przeszkody jak kamienie, korzenie. Trasa jest łącznikiem ze słowacką stroną kompleksu, kóra miejmy nadzieję, że wkrótce powstanie.
Wilcza Łapa, to czerwona trasa zjazdowa. Dla zaawansowanych rowerzystów, o naturalnej nawierzchni. Trasa ta wymaga dobrych umiejętności jazdy w terenie. Jest ona dość łatwa jak na trasę czerwoną. Charakterystycznym elementem jest jej naturalizm. Znajdziesz na niej korzenie, kamienie, większe nachylenie, profilowane i naturalne, ciasne zkręty. Trasa daje możliwość zjazdu w rejon dolnej stacji wyciągu krzesełkowego. Spadek trasy to 85 m. Średnie nachylenie wynosi 9,4%.
Czarna trasa Diablak jest dedykowana ekspertom. Posiada naturalną nawierzchnię. Wymaga bardzo dobrych umiejętności jazdy w terenie. Pokonując Diablaka spotkasz trudniejsze sekcje w postaci korzeni, kamieni, dropów ze skał i zakrętów o ujemnym profilu. Średnie nachylenie trasy liczy 15%, a spadek wysokości sięga 255 metrów.
Infrastruktura na miejscu
Miejscówka ta powstała w 2018 roku. Na parkingu znajdziesz myjkę, toaletę wraz z prysznicem. Zawoja oddalona jest ok. 80 km od Krakowa. Jest miejscowością turystyczną, więc znajdziesz tam zdecydowaną większość usług potrzebnych rowerzyście.