– MAŁOPOLSKA NA ROWERY –
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza wszystkich organizatorów turystyki do tworzenia nowych ofert dla turystów rowerowych, które wykorzystają i pokażą rowerowy potencjał Małopolski. Wychodząc naprzeciw potrzebom organizatorów turystyki został przygotowany poniższy pakiet informacji organizacyjnych, który pomoże biurom podróży w przygotowaniu rowerowego wyjazdu turystycznego.
Środowisko rowerowe doskonale zna i kojarzy projekt VeloMałopolska. W chwili obecnej liczy ponad 550 km tras, które w znacznym stopniu wyłączone są z ruchu samochodowego lub prowadzą po drogach o jego niewielkim natężeniu. Czołowymi trasami systemu VeloMałopolska są: VeloDunajec, Wiślana Trasa Rowerowa, VeloNatura oraz VeloMetropolis. Pokrywają się one z europejskimi trasami EV-4 i EV-11.
Z punktu widzenia organizatora sieć tras VeloMałopolska daje kilka możliwości zaplanowania wyjazdu rowerowego czy stworzenia bogatej oferty wycieczek rowerowych dla klientów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Dzięki temu można trafić do szerszego grona klientów. Korzystając z potencjału województwa małopolskiego oraz poszerzając swoją ofertę o wyjazdy rowerowe, możemy zdobyć nowych odbiorców naszych usług, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne. Zobaczmy zatem jakie mamy możliwości organizacyjne w tym województwie.
- Wyjazdy o charakterze wyprawowym
Wybieramy którąkolwiek z tras VeloMałopolska, dzielimy ją na odpowiednie dystanse, adekwatne do poziomu zaawansowania naszych klientów, organizujemy noclegi, atrakcje na trasie, szukamy obiektów gastronomicznych, wypożyczalni czy serwisów rowerowych i gotowe. Dodatkowo warto pomyśleć o organizacji transportu zarówno rowerów, jak i bagaży rowerzystów, ponieważ jest to coraz częściej oczekiwana usługa zawarta w pakiecie wyjazdu. W ten sposób przygotowana oferta ma swoich zwolenników, jednak pozwala nam odkryć tylko te miejsca, przez które przebiega szlak. Nie daje nam możliwości głębszego poznania regionu. Dlatego warto pomyśleć o poszerzeniu oferty o kolejny rodzaj wypraw.
- Wyjazdy stacjonarne / mieszane
Ten rodzaj wyjazdu pozwoli nam na głębsze odkrycie i pokazanie małopolski z perspektywy „rowerowego siodełka”. Przy wyjeździe mieszanym, trasy VeloMałopolska traktujemy jako rdzeń, kręgosłup wyprawy. Pokonując konkretne trasy, zatrzymujemy się na dwie lub trzy noce i kręcimy z rowerzystami pętle w konkretnym regionie. Taka forma oferty ma swoje plusy i minusy. W mojej ocenie plusów jest zdecydowanie więcej niż minusów. Jedynym minusem jest to, że pokonanie trasy zajmuje więcej czasu. Jakie plusy? Oto one:
- dokładnie poznajemy dany region
- nie musimy się nigdzie spieszyć
- odkrywamy niezwykłe miejsca tras VeloMałopolska
- z łatwością znajdujemy nocleg, jeśli zostajemy w jednym miejscu na dłużej niż jedną noc
- w tym systemie możemy stworzyć ofertę dla praktycznie każdego rodzaju rowerzysty
W celu ułatwienia stworzenia oferty dla turystów rowerowych po Małopolsce, powstał poniższy informator dla organizatorów turystyki.
Zdecydowaną pomocą dla organizatorów turystyki jest System Rekomendowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, który został uruchomiony w lipcu 2020 roku i jest systematycznie rozbudowywany. Jego celem jest pomoc organizatorom turystyki oraz rowerzystom indywidualnym, w planowaniu wyjazdów rowerowych po Małopolsce. UMWM zgromadził w jednym miejscu obiekty noclegowe, gastronomiczne, usługowe czy atrakcje turystyczne, które są dostosowane do potrzeb turysty rowerowego. Więcej na temat Systemu Rekomendowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom znajdziesz tutaj (link).
I. Region: Oświęcim – Zator
Region Oświęcimia to oczywiście początek małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. W związku z bogatą historią, licznymi atrakcjami turystycznymi, przyrodniczymi oraz architektonicznymi warto zatrzymać się w tym regionie na dłużej. W okolicach Brzeszczy znajdują się stawy rybne Brzeszcze-Niezieleńce. W samym Oświęcimiu, poza znanym na całym świecie Muzeum Auschwitz – Birkenau, znajdziemy liczne zabytki architektoniczne jak: Zamek, Wieżę Obronną oraz podziemną trasę turystyczną .
Z Oświęcimia warto się udać w kierunku Zatoru (czyli Doliny Karpia z czerwonym szlakiem rowerowym Doliny Karpia liczącym pond 86 km długości w formie pętli). Zator zaprasza pięknem, gotyckiego kościoła pw. świętych Wojciecha i Jerzego z końca XIV wieku oraz Zamkiem Książęcym. Na miłośników zabawy, czeka Park Rozrywki Zatorland. Tutaj nikt nie będzie się nudził. Będąc w Zatorze, warto pomyśleć o odwiedzeniu Wadowic, miejsca w którym urodził się i wychował papież św. Jan Paweł II. Wadowicki kościół parafialny (bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP), słynne „kremówki” oraz Muzeum poświęcone pamięci papieża Polaka, to kluczowe miejsca, zachęcające turystów do zwiedzania. Na północ od WTR-ki warto odbić w kierunku Wygiełzowa, aby zatrzymać się na chwilę w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym oraz Zamku Lipowiec w Babicach.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Stawy Brzeszcze-Nazieleńce
- Zamek w Oświęcimiu
- Wieża obronna w Oświęcimiu z 1241 roku.
- Tunele obronne pod wzgórzem zamkowym z Interaktywną Trasą Historyczną „Gra o Niepodległą”
- Synagoga w Oświęcimiu
- Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
- XVI wieczny Rynek w Oświęcimiu z zabytkowymi kamienicami i Ratuszem
- Dolina Karpia z czerwonym szlakiem rowerowym Doliny Karpia
- Zator z gotyckim kościołem pw. Św. Św. Wojciecha i Jerzego
- Zamek Książęcy w Zatorze
- Park Rozrywki Zatorland
- Bazylika w Wadowicach
- Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
- Klasztor Karmelitów Bosych w Wadowicach
- Zamek Lipowiec w Babicach
- Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Cafe Bergson w Oświęcimiu
- Polin House Hostel w Oświęcimiu
- Old Tree Villa & Restaurant w Oświęcimiu
- Hotel Olimpijski w Oświęcimiu
- Hotel Galicja Wellness & SPA w Oświęcimiu
- Villa Astra Apartments & Breakfast w Oświęcimiu
- Sklep i serwis rowerowy „Fabryka Rowerowa” w Oświęcimiu
- Restauracja Ogród Marzeń
- Zajazd Rowerowy Nawsie w Bolęcinie
- Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
- Galicjanka Piekadnia Cukiernia Lodziarnia Pub w Wadowicach
- Kajaki-na-skawie.pl w Tomicach
- GALICJANIA Piekarnia Cukiernia Kawiarnia w Łękawicy
Jak dojechać do Oświęcimia?
Planując podróż z rowerzystami mamy tak naprawdę dwie opcje do wyboru:
- pierwsza możliwość to wynajęcie firmy transportowej, która przewiezie nam bagaże z rowerami i uczestnikami wyjazdu
- druga opcja, to skorzystanie z kolei. Mamy do dyspozycji połączenie Kraków – Oświęcim z możliwością transportu rowerów. Rozkład jazdy sprawdzisz tutaj: Koleje Małopolskie – Koleje Małopolskie (malopolskiekoleje.pl)
II. Region: Krzeszowice – Alwernia – Dolinki Podkrakowskie
Region Krzeszowic – Alwerni to drugi region w zachodniej Małopolsce, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania lub tworzenia oferty wycieczek rowerowych. Posiada on zupełnie inne walory niż wcześniejszy, ponieważ znajduje się na terenie południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego nie dziwi nas fakt, że przez Krzeszowice przebiega Szlak Orlich Gniazd, jak również sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Dolinki Podkrakowskie, które obowiązkowo powinny się znaleźć na liście rowerowych wypraw. Udając się na wspomniane tereny, czekają nas liczne atrakcje przyrodnicze oraz geologiczne. Jadąc do Doliny Prądnika zwiedzimy ruiny zamku w Ojcowie, Muzeum Przyrodnicze czy Kaplicę „Na Wodzie”. Kierując się w dalszą drogę odwiedzimy Zamek w Pieskowej Skale z charakterystyczną Maczugą Herkulesa.
Ojcowski Park Narodowy oraz Podkrakowskie Dolinki to również obecność licznych jaskiń . Najbardziej znane to: Wierzchowska, Ciemna czy Grota Łokietka. Myślę, że warto je uwzględnić przy planowaniu tras. W tym regionie zmienia się także ukształtowanie terenu z płaskiego na pagórkowaty lub górzysty, czyli charakterystyczny dla naszego województwa. Same Krzeszowice są bardzo ciekawym miasteczkiem z Parkiem Zdrojowym, Pałacem Potockich czy pobliską Galerią Sztuki – Kamienny Kwiatek. Na południe od Krzeszowic biegnie Wiślana Trasa Rowerowa, która może być rdzeniem planowanych wyjazdów. W przyszłości przez same Krzeszowice przebiegać będzie VeloRudawa, a niedaleko od niej będzie poprowadzona trasa VeloSkawa przebiegająca m.in. przez Trzebinię, Alwernię czy Wadowice. Na obecną chwilę warto wykorzystać potencjał Puszczy Dulowskiej, jej ścieżek, dróg przeciwpożarowych. Ciekawym połączeniem wydaje się być również wykorzystanie szlaku Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń, który doprowadzi nas aż do WTR na wysokości Mętkowa, a po drodze odwiedzimy Zamek Tenczyn w Rudnie, czy Zamek Lipowiec.
Jak sami dostrzeżecie na mapie, z Krzeszowic jest kilka wariantów dotarcia do Krakowa, którego okolica jest opisana w następnej części tegoż tekstu. Podążając za Wiślaną Trasą warto skorzystać z lokalnej Kolejki Drezynowej w Regulicach czy zwiedzić Stację Muzeum Czernichów Główny. Na północ od Krzeszowic poprowadzony jest Szlak Orlich Gniazd, którym dojedziemy do Olkusza, po drodze mijając kilka bardzo ciekawych atrakcji jak: Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej czy Kościół pw. NMP w Paczółtowicach. Samo miasto Olkusz warto odwiedzić ze względu na Stary Rynek z ciekawymi kamieniczkami, Bazylikę św. Andrzeja Apostoła czy średniowieczną Basztę.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Zamek w Pieskowej Skale
- Maczuga Herkulesa
- Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie
- Kościół pw. NMP w Paczółtowicach
- Źródełko św. Eliasza
- Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej
- Kościół pw. św. Marcina w Krzeszowicach
- Park Zdrojowy w Krzeszowicach
- Pałac Potockich w Krzeszowicach
- Zamek Tenczyn w Rudnie
- Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
- Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni
- Rynek w Alwerni
- Wąwóz lessowy w Alwerni
- Zamek w Bydlinie
- Zamek Rabsztyn
- Rynek w Olkuszu
- Baszta w Olkuszu
- Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
Rezerwat Przyrody Dolinki Podkrakowskie z OPN:
- Dolina Mnikowska
- Skała „Dupa Słonia”
- Dolina Będkowska
- Jaskinia Wierzchowska
- Dolina Kobylańska
- Dolina Bolechowicka
- Dolina Kluczwody
- Brama Krakowska
- Jaskinia Ciemna
- Dolina Sąspowska
- Grota Łokietka
- Kaplica „Na Wodzie” w Ojcowie
- Zamek w Ojcowie
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Galeria Sztuki – Kamienny Kwiatek
- Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach
- Bożybar
- Stacja Muzeum Czernichów Główny
- Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu
- Restauracja i Hotel Chochołowy Dwór
- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach
Jak dojechać do Krzeszowic?
Krzeszowice są bardzo dobrze skomunikowane. Możemy dojechać do nich koleją, ponieważ każdy rodzaj pociągów zatrzymuje się tutaj. Miejscowość ta jest położona na trasie do/z Katowic oraz Oświęcimia.
III. Region: Kraków
Kraków to piękne i malownicze miasto, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Potwierdzają to miliony turystów z całego świata corocznie odwiedzający dawną stolicę Polski. W mojej opinii warto jednak przekonać wszystkich do tego, aby do Krakowa przyjechać z rowerem lub wypożyczyć go na miejscu. To, że Kraków jest świetnym miejsce do uprawiania turystyki, nie dla każdego jest takie oczywiste. Postaram się to zmienić. Na początek kilka faktów: Kraków jest węzłem komunikacyjnym mającym bardzo bogatą ofertę noclegową oraz usługową, a co najważniejsze ma bardzo bogatą listę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Znajduje się na skrzyżowaniu wielu szlaków rowerowych, oto kilka z nich:
- Wiślana Trasa Rowerowa
- Szlak Orlich Gniazd
- Bursztynowy Szlak Greenways
- Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń
- Szlak EV-4 oraz EV-11
- Sieć szlaków rowerowych w Dolinkach Podkrakowskich
- bliskość Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Szlaku Doliną Prądnika
- Szlaki rowerowe Gminy Zielonki
- Szlak Rowerowy Doliną Dłubni
- Szlak Kościuszkowski
- Szlak Widokowy
Zwiedzający mogą w pełni wykorzystać rower do tego, żeby poodwiedzać najpiękniejsze, ale i odległe zakątki Krakowa. Warto zatem zwiedzić Stare Miasto, krakowskie Planty czy dzielnicę Kazimierz, wykorzystując do tego infrastrukturę dróg rowerowych, która w ostatnich latach została rozbudowana. Raz, dwa „śmigniemy” rowerem, by odwiedzić wszystkie cztery kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Kraka czy Wandy. Koniecznie trzeba zajrzeć też na Nową Hutę czy pojechać wzdłuż Wisły do malowniczego Tyńca, a wrócić drugą stroną i zatrzymać się np. w Ogrodzie Zoologicznym. Kraków jest na tyle duży i bogaty w atrakcje turystyczne, że należy zaplanować więcej niż jedną noc, aby odkryć piękno tego regionu.
Poza szlakami, gdzie można uprawiać turystykę rowerową, jest Lasek Wolski znany i lubiany wśród miłośników jazdy enduro czy downhillu. „Kręcąc kilometry” po okolicy warto zajechać do Skawiny, znajdującej się na południowy zachód od Krakowa, czy w stronę Słomnik, podążając za Szlakiem Kościuszkowskim. W swoich planach warto również uwzględnić elementy Szlaku Twierdzy Kraków, który oferuje nam sto fortecznych obiektów XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w przypadku regionu Krzeszowic, z Krakowa jest bardzo blisko do Dolinek Podkrakowskich oraz Ojcowskiego Parku Narodowego, co warto uwzględnić w planowaniu wyjazdów czy tworzeniu oferty dla klientów. Kiedy popatrzymy na mapę wszystkich Miejsc Przyjaznych Rowerzyście, atrakcji oraz szlaków rowerowych w tym regionie, to zobaczymy jaki w tym miejscu drzemie rowerowy potencjał, który należy wykorzystać.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Zamek Królewski na Wawelu
- Kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
- Park Leśny Witkowice
- Zalew Kryspinów
- Park Miejski w Skawinie
- Stare Miasto w Skawinie
- Stare Miasto w Krakowie (Sukiennice, Rynek, Kościół Mariacki, Ratusz i wiele innych)
- Krakowskie kopce
- Ogród Zoologiczny
- Lasek Wolski
- Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
- Klasztor Kamedułów na Bielanach
- Skałki Twardowskiego
- Zalew Zakrzówek
- Krakowski Kazimierz
Rezerwat Przyrody Dolinki Podkrakowskie z OPN:
- Dolina Mnikowska
- Skała „Dupa Słonia”
- Dolina Będkowska
- Jaskinia Wierzchowska
- Dolina Kobylańska
- Dolina Bolechowicka
- Dolina Kluczwody
- Brama Krakowska
- Jaskinia Ciemna
- Dolina Sąspowska
- Grota Łokietka
- Kaplica „Na Wodzie” w Ojcowie
- Zamek w Ojcowie
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Cricoteka
- Informacja turystyczna INFO Kraków – Powiśle
- Informacja turystyczna INFO Kraków – Pawilon Wyspiańskiego
- Informacja turystyczna INFO Kraków – Zgody 7
- Hotel Golden Tulip Kazimierz
- Muzeum Etnograficzne w Krakowie
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe – Grochowa 21
- Hotel Galaxy
- Hotel Daisy
- Ośrodek Sportu i Rekreacji „Kolna”
- Hotel Vistula
- Apartamenty Argo
- NARTYROWERYKRAKOW.PL
- Restauracja Olimp Biurowiec BIG
- Restauracja Olimp Biurowiec GREEN
- Restauracja Olimp Galeria Handlowa Zakopianka
- Durum Bistro
- Qubus Hotel
- Restauracja City Break
- Restauracja Olimp Zabłocie Buisness Park
- Żydowskie Muzeum Galicja
- Bike Trip
- Venna House Andel’s Cracow
- Restauracja Olimp Biurowiec MEDUZA
- Restauracja Olimp Biurowiec GH Czyżyny
- Hotel Dworek Skawiński w Skawinie
- Kawiarnia LIVE-BOOK Cafe w Skawinie
- Miejska Bibliotek Publiczna w Skawinie
- Restauracja Olimp Biurowiec ENTERPRISE
Jak dojechać do Krakowa?
Kraków jest kolejowym węzłem komunikacyjnym, do którego można dotrzeć praktycznie z każdego miejsca w Polsce.
IV. Region: Niepołomice – Wieliczka
Kolejny, czwarty region Małopolski, to okolice Wieliczki, Niepołomic. Region ten, położony jest na wschód od Krakowa i jest kolejnym przystankiem w trakcie podróży Wiślaną Trasą Rowerową, bądź trasą VeloMetropolis. Niepołomice, Wieliczka to doskonałe miejsca dla osób nie szukających miejskiego zgiełku. Ukształtowanie terenu Niepołomic jest łagodniejsze i nie tak bardzo wymagające jak na północ Krakowa czy południe. Charakterystycznym elementem jest oczywiście Puszcza Niepołomicka z Ośrodkiem Hodowli Żubra. Niepołomice to również zabytki i atrakcje turystyczne, wśród których warto zobaczyć: Zamek Królewski, Kopiec Grunwaldzki, Rynek czy Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników.
Wieliczka natomiast znajduje się w niewielkiej odległości od Niepołomic, to tu odwiedzimy znaną na całym świecie Kopalnię Soli oraz Muzeum Żup Krakowski. Natomiast, aby tam dojechać warto wykorzystać szlak Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, który poprowadzony jest do Wieliczki oraz Bochni, czyli naszego kolejnego regionu, który warto uwzględnić w tworzeniu oferty wyjazdów rowerowych po Małopolsce. Ciekawą opcją skrócenia tej pętli jest szlak Rowerowy im. Żeleńskich, który poprowadzi nas w kierunku południowym, aż na Jodłownik w okolicach Szczyrzyca, znanego z Opactwa oo. Cystersów. W tym miejscu szlak łączy się z Karpackim Szlakiem Rowerowym.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Puszcza Niepołomicka
- Kościół św. Klemensa w Wieliczce
- Kopalnia Soli Wieliczka
- Tężnia Solankowa w Wieliczce
- Pałac Konopków
- Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Rynek w Niepołomicach
- Zamek Królewski w Niepołomicach
- Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Hotel Galicja w Wieliczce
- Zamek Żupny w Wieliczce
- Hotel Galant w Wieliczce
- Wypożyczalnia rowerów „Let’s Ride” w Niepołomicach
- Zwał Jak Zwał – Piknik nad Wisłą
- Bajer Sport w Myślenicach
- Agroturystyka Nosal w Woli Batorskiej
- Punkt Informacji Turystycznej w Wieliczce
Jak dojadę do Niepołomic i Wieliczki?
Na obecną chwilę jest połączenie kolejowe do Wieliczki. Niestety nie ma do Niepołomic, dlatego zostaje nam rower i podróż do Niepołomic po WTR-ce.
V. Region: Bochnia
Piąty region, który przybliżę to większy obszar, obejmujący: Bochnię, Brzesko, Uście Solne oraz Nowy Wiśnicz. Do odkrycia tego pięknego terenu posłuży nam kilka ciekawych szlaków rowerowych. Należą do nich: Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, Szlak Rowerowy im. Żeleńskich, szlak Sal de Bochegna (łącznik z „Salina Cracoviensis”) czy łącznik Rzezawski i Nowowiśnicki ze szlakiem solnym. Do tego możemy dodać Wiślaną Trasę Rowerową oraz VeloMetropolis i mamy gotowy plan oraz możliwość aktywnie i atrakcyjnie spędzić kilka dni. Nie mówiąc już o nowości w tym rejonie, czyli szlaku winnym o nazwie EnoVelo, liczącym 38 km i prowadzącym od trasy VeloMetropolis do WTR.
Korzystając z atrakcji turystycznych wpisujących się na , odwiedzimy m.in. Nowy Wiśnicz z pięknym i zabytkowym Zamkiem, Rynkiem oraz Kościołem Wniebowzięcia NMP. Jadąc dalej i zatrzymując się w Bochni koniecznie trzeba przestąpić próg Kopalni Soli, odwiedzić Tężnie Solankową, Bazylikę św. Mikołaja czy Muzeum Motyli. Warto zwiedzić także Zamek Żupny czy Park Archeologiczny. Planując wycieczkę w kierunku Tarnowa uwzględnić trzeba Zamek w Dębnie i możliwość noclegu w Brzesku, korzystając przy tym z MPR. Kierując się na północ na WTR, warto zatrzymać się i zwiedzić Uście Solne z Rynkiem oraz zabytkowym Kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Kopalnia Soli w Bochni
- Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Uściu Solnym
- Rynek w Uściu Solnym
- Wieża widokowa w Drwini
- Rezerwat Przyrody „Wiślisko Kobyle”
- Muzeum Motyli Arthopoda
- Tężnia Solankowa w Bochni
- Zamek Żupny w Bochni
- Rynek w Bochni
- Bazylika św. Mikołaja w Bochni
- Park Archeologiczny „Osada VI Oraczy”
- Zamek w Wiśniczu
- Rynek w Nowym Wiśniczu
- Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu
- Kurhan w Moszczenicy
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Sklep spożywczo-przemysłowy „Tęcza”
- Delikatesy „Natalka”
- Zamek w Dębnie
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Brzesku
- Kopalnia Soli w Bochni
- Sklep wielobranżowy SMYK w Dziewinie
- FISHTRUCK
- Dom Rekolekcyjny św. Norberta w Hebdowie
Jak dojechać do Bochni?
Do Bochni dojedziemy koleją z Krakowa.
VI. Region: Dąbrowa Tarnowska – Szczucin – Opatowiec
Dąbrowa Tarnowska – Szczucin – Opatowiec – region ten, z perspektywy organizatora turystyki rowerowej, to przede wszystkim: koniec odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej, trasy VeloDunajec oraz końcówka małopolskiego odcinka Bursztynowego Szlaku Greenways. Osobiście zawsze polecam wykorzystać ten fakt przy organizacji dłuższych wypraw rowerowych, łączących kilka tras VM. Jadąc WTR-ką warto pomyśleć, aby dojechać dalej, aż do Tarnowa, gdzie możemy wsiąść w pociąg i dojechać np. do Krakowa. Z drugiej strony podróżując wzdłuż trasy VeloDunajec można Wiślaną Trasą Rowerową wrócić do Krakowa przez Niepołomice. Jak sami widzicie jest kilka opcji do wykorzystania.
Warto pokręcić się po okolicy i odwiedzić Nowy Korczyn z atrakcyjnym Rynkiem, Kościołem pw. Świętej Trójcy czy Synagogą. Aby dotrzeć do Nowego Korczyna, należy skorzystać z przeprawy promowej, co dla niejednego może być nie lada atrakcją. W Wietrzychowicach zaś warto odwiedzić Kościół NMP Wniebowziętej i oczywiście zrobić sobie pamiątkowe zdjęci pod znakami dwóch szlaków VeloMałopolska, które w tym miejscu się łączą. Jeśli grupa ma trochę więcej czasu i odbije od szlaku VD wykorzystując do tego zielony szlak Tarnów Mościce – Ciężkowice, warto podjechać do Dworu w Dołędze, który jest MPR-em. Podróżując zaś Wiślaną Trasą Rowerową, koniecznie trzeba się zatrzymać i odwiedzić Dwór w Górkach.
Na zakończenie podróży WTR-ką na terenie Małopolski punktem obowiązkowym jest zatrzymanie się i zwiedzenie Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, które posiada bardzo bogate zbiory związane z budownictwem dróg. Trzeba pamiętać, że Szczucin, czy Dąbrowa Tarnowska nie ma połączenia kolejowego, co niestety utrudnia nam zakończenie w tych miejscach rowerowej przygody. Wtedy pozostaje nam wynajęcie transportu lub dalsza podróż na rowerze.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Rynek w Nowym Korczynie
- Kościół pw. Świętej Trójcy w Nowym Korczynie
- Synagoga w Nowym Korczynie
- Kościół św. Stanisława w Nowym Korczynie
- Ujście Dunajca do Wisły
- Dwór w Górkach
- Kościół NMP Wniebowziętej w Wietrzychowicach
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Dwór w Dołędze
- Kogutowo Agroturystyka
- Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
- Salon Rowerowy Sławomir Taraska
- Muzeum Drogownictwa w Szczucinie
- Stanica Turystyczna w zespole dworsko-parkowym w Brniu
Jak dojechać w ten region?
W związku z brakiem połączenia kolejowego pozostaje nam rower lub wynajem transportu.
VII. Region: Tarnów
Region Tarnowa i okolic to bardzo atrakcyjne miejsce do spędzenia więcej niż jednej nocy i nie powinniśmy go pominąć na podczas organizowania wyjazdu. W jego okolicy przebiegają trasy z sieci VeloMałopolska jak: VeloMetropolis, VeloDunajec. Mamy również ciekawe szlaki rowerowe, do których bez wątpienia należy: Szlak Tarnów Mościce – Ciężkowice o dwóch kolorach: zielonym i niebieskim. Połączenie tych dwóch szlaków pozwoli nam na zrobienie pętli i odkrycie piękna Pogórza Ciężkowicko – Rożnowskiego, które znajduje się na południe od Tarnowa. Dotrzemy tam również podążając za żółtym szlakiem z Tarnowa do Jamnej, a z powrotem możemy wrócić szlakiem czarnym.
Na początek zaplanujmy trasę przez sam Tarnów. W tym mieście znajdziemy obowiązkowe atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić: zabytkowy Rynek, Ratusz z Muzeum, Muzeum Okręgowe, Katedra Narodzenia NMP wraz z Diecezjalnym Muzeum czy Starą Synagogę nieopodal Rynku. Niedaleko od centrum, możemy zaglądnąć do Muzeum Etnograficznego czy Mauzoleum Generała Bema. Sam Tarnów jest ciekawym miejscem, które warto poznać z perspektywy roweru.
Udając się na południe znajdziemy się w rejonie Góry św. Marcina z Parkiem, zabytkowym kościołem św. Marcina w Zawadzie czy ruinami Zamku Tarnowskich. Planując podróż trasą VeloDunajec nie przejeżdżamy przez Tarnów. Jednak warto pomyśleć o dodaniu tego miejsca do marszruty. Jadąc w kierunku północnym, na wysokości Tarnowa znajdziemy Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Jest to miejsce, gdzie zjemy, odpoczniemy lub zatrzymamy się na nocleg. Jest to o tyle ważne miejsce, ponieważ znajduje się na skrzyżowaniu trasy VeloDunajec oraz VeloMetropolis. Jadą dalej możemy odwiedzić również Muzeum Wincentego Witosa. Jest to Miejsce Przyjazne Rowerzystom.
Na pograniczu regionu Tarnowa i wspomnianego wcześniej regionu Bochni, został poprowadzony nowy szlak winny o wdzięcznej nazwie EnoVelo.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Rynek w Tarnowie
- Ratusz w Tarnowie
- Stara Synagoga w Tarnowie
- Muzeum Diecezjalne w Tarnowie
- Katedra NMP w Tarnowie
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
- Mauzoleum Gen. Bema w Tarnowie
- Park na Górze św. Marcina
- Kościół św. Marcina w Zawadzie
- Ruiny Zamku Tarnowskich
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Punkt Informacji Turystycznej w Tarnowie
- Muzeum Okręgowe w Tarnowie
- Hotel Krzyski
- Hotel Gal
- Hotel Cristal Park
- Serwis Rowerów – RuszajSerwis
- Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach
- Muzeum Wincentego Witosa
- Chata Włóczykija w Jamnej
- Agroturystyka pod Świerkami w Zakliczynie
- Agroturystyka „Domek Pod Różami”
- Schronisko Dobrych Myśli w Jamnej
- Euro Aparthotel u Jana w Tarnowie
- Aparthotel Zakątna w Tarnowie
- Hotel Dunajec w Zgłobicach
- Koło Lasu – wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego
- Ośrodek rekreacyjny w Ostrowie
Jak dojechać do Tarnowa?
Najlepiej Kolejami Małopolskimi z Krakowa.
VIII. Region Nowy Sącz – Zakliczyn
Rejon między Nowym Sączem a Zakliczynem to przede wszystkim podążanie za trasą VeloDunajec. Jednak nie możemy pominąć w planowaniu oferty, szlaków rowerowych, które biegną blisko tej trasy lub ją przecinają. Jadąc w kierunku południowym zaczynamy od Zakliczyna. To tutaj przecina się szlak VeloDunajec z zielonym szlakiem Ciężkowice – Tarnów. Na południe od Zakliczyna mamy Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie z siecią czterech szlaków łączących to miejsce z Tarnowem. Pogórze to warto odwiedzić ze względu na jego niesamowity, malowniczy krajobraz oraz atrakcje turystyczne. Należą do nich m.in. Muzeum Przyrodnicze, Wąwóz czy Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Miłośnicy muzyki też znajdą tutaj coś dla siebie, nieopodal Ciężkowic znajduje się Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Docierając dalej do Jamnej, zobaczymy i zwiedzimy Kaplicę Męczeństwa.
Kierując się na południe, znajdziemy przebiegający piękny Winny Szlak Rowerowy, który rozpoczyna się w Koniecznej, a kończy w Tropiu nad Jeziorem Czchowskim. Będąc tam, warto odwiedzić takie miejsca jak: Kościół św. Pustelników Świerada i Benedyktyna w Tropiu, Pustelnie św. Świerada. Po skorzystaniu z przeprawy promowej możemy zwiedzić Zamek Tropsztyn. Jeśli będziemy mieć więcej czasu, to warto podjechać do Czchowa z zabytkową Basztą Zamku oraz Kościołem NMP. Dodatkowo trasa VD w kilku miejscach przecina się z Karpackim Szlakiem Rowerowym, którym możemy dojechać do Nowego Sącza tak jak i trasą VeloDunajec. Na wschód od Nowego Sącza mamy Beskidzki Szlak Rowerowy w kierunku Limanowej i Rabki-Zdrój.
Udając się w kierunku południowym trasa VD prowadzi wzdłuż niezwykle pięknego Jeziora Rożnowskiego, które de facto warto objechać w koło. Kilka kilometrów przed Nowym Sączem, miejscem, które warto odwiedzić mimo tego, że znajduje się na wzniesieniu, jest Kościół Wniebowzięcia NMP w Wielogłowach, który jest MPR-em. Będąc w Nowym Sączu koniecznie zaplanuj wizytę w Miasteczku Galicyjskim oraz Sądeckim Parku Etnograficznym z zabytkową Cerkwią św. Dymitra. Centrum Nowego Sącza słynie z malowniczego Rynku wraz z Ratuszem, zabytkowej Bazyliki św. Małgorzaty czy ponorbertańskiego kościoła Ducha Świętego prowadzonego przez jezuitów. W Centrum również znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, z której usług warto skorzystać. Jeśli mamy trochę czasu to warto wybrać się czerwonym Beskidzkim Szlakiem Rowerowym w kierunku Limanowej. Jest to niezwykle malownicza trasa. Po drodze miniemy Cmentarz Wojenny z I WŚ nr 368 a w samej Limanowej czeka na nas Rynek Miejski oraz Bazylika Matki Boskiej Bolesnej.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
- Wąwóz w Ciężkowicach
- Skamieniałe Miasto Rezerwat Przyrody
- Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach
- Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei w Jamnej
- Kaplica Męczeństwa w Jamnej
- Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu
- Kościół Ducha Świętego w Nowym Sączu
- Ratusz w Nowym Sączu
- Ruiny Zamku Królewskiego w Nowym Sączu
- Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu
- Cerkiew św. Dymitra w Nowym Sączu
- Baszta Zamkowa w Czchowie
- Zamek Tropsztyn
- Kościół śś. Świerada i Benedyktyna w Tropiu
- Pustelnia św. Świerada
- Kościół NMP w Czchowie
- Cmentarz wojenny z I WŚ nr 368
- Rynek Miejski w Limanowej
- Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Sączu
- Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
- RowerowyFUN
- Kościół Wniebowzięcia NMP w Wielogłowach
- Chata Włóczykija w Jamnej
- Kajaki Dunajcem w Czchowie
- Pokoje Gościnne pod Świerkami w Zakliczynie
- Agroturystyka „Domek Pod Różami”
- Schronisko Dobrych Myśli w Jamnej
- AMP Bike w Nowym Sączu
Jak dojechać do Nowego Sącza?
Do Nowego Sącza dojedziemy pociągiem, jednak w Zakliczynie nie ma stacji kolejowej. Najbliższa stacja kolejowa jest ok. 10 km od Zakliczyna w miejscowości Gromnik.
IX. Region Stary Sączy – Piwniczna-Zdrój – Szczawnica
Trójkąt Stary Sącz – Piwniczna-Zdrój – Szczawnica to przede wszystkim wykorzystanie potencjału tras VeloMałopolska. Przez ten region przebiega piękny odcinek trasy VeloDunajec oraz VeloNatura, która rozpoczyna się w Folwarku. To również piękny, transgraniczny szlak Aquavelo, który prowadzi z Muszyny do Szczawnicy wzdłuż granicy ze Słowacją, a do Muszyny wraca po stronie słowackiej. Region ten to liczne atrakcje, zabytki i przede wszystkim wspaniały krajobraz, który najlepiej podziwia się z „rowerowego siodełka”.
Na południe od Nowego Sącza znajduje się mała miejscowość z niezwykle uroczym Rynkiem, Klasztorem Sióstr Klarysek oraz chętnie odwiedzanym Ołtarzem Papieskim. Miejscem tym jest oczywiście Stary Sącz. Na początek ze Starego Sącza udajemy się w kierunku Piwnicznej. Po drodze warto podjechać w niezwykłe miejsce, którym jest Ogród Marzeń, prowadzony przez pasjonatkę ogrodnictwa. Po kilku kilometrach jesteśmy w miejscowości Rytro z Ruinami Zamku Obronnego. Podążając wzdłuż Popradu, dojedziemy do Parku Zdrojowego w Piwnicznej – Zdroju.
Tutaj możemy pojechać dalej w kierunku Muszyny i Krynicy-Zdroju, aby odkryć kolejny już region. Drugim rozwiązaniem jest odbicie w kierunku Szczawnicy, kierując się szlakiem Aquavelo. Po górskiej wspinaczce zjedziemy doliną Białej Wody do Jaworek. To miejsce, gdzie znajduje się Wąwóz Homole oraz piękna Cerkiew. Jadąc dalej w Szlachtowej czeka na nas Muzeum Pienińskie oraz Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask. Po chwili jesteśmy już w Szczawnicy z pięknym Parkiem Zdrojowym, Pijalnią Wód oraz wyciągiem na Palenicę. Podążając za Grajcarkiem dojedziemy do Dunajca i trasy VD. W tym miejscu możemy jechać w kierunku Nowego Sącza lub Jeziora Czorsztyńskiego i regionu Nowego Targu, Zakopanego. W tym drugim przypadku przed nami jedna z najpiękniejszych tras, czyli Przełom Dunajca.
My jednak wracamy do Starego Sącza, aby domknąć pętle. Na trasie mijamy Krościenko nad Dunajcem, Tylmanową, Zabrzeż, Gołkowice Dolne. Jest to niezwykle malowniczy odcinek VeloDunajca, który koniecznie trzeba przejechać, mimo iż w kilku miejscach biegnie po drogach publicznych z większym natężeniem ruchu.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Rynek w Starym Sączu
- Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu
- Ołtarz Papieski w Starym Sączu
- Park Zdrojowy w Piwnicznej-Zdroju
- Rezerwat Biała Woda
- Cerkiew w Jaworkach
- Wąwóz Homole
- Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej
- Wyciąg na Palenicę
- Pijalnia Wód Mineralnych
- Trasa Przełomem Dunajca
- Czerwony Klasztor
- Ruiny Zamku Obronnego w Rytrze
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Ogród Marzeń
- Łowisko Stawki
- Ośrodek Rekreacyjny RyterSKI
- Hotel Perła Południa
- Chata na Kowalówkach
- Muzeum Pienińskie w Szlachtowej
- Wypożyczalnia rowerów Polaczyk
- Szum Dunajca Noclegi nad Dunajcem
- Na Rowery Do Zabrzeży – wypożyczalnia rowerów
- Crosna SPA
- Willa Granit
- Domki Sielska Dolina
- Willa „Marta”
- Restauracja Bohema
- Pijalnia Firmowa Tłoczni Maurer
- Rowerowa Dolina
- Kawairnia-Lodziarnia Florencja
- Hotel Wierchomla Ski& SPA Resort
- Zajazd PTTK „pod Roztoką”
- „MobiSport” wypożyczalnia rowerów
- Pracownia Pieroga Amar
Jak dojechać w ten region?
Pociągiem można dojechać do Piwnicznej. Pozostałe miejscowości nie mają połączenia kolejowego.
X. Region Nowy Targ – Jezioro Czorsztyńskie
Region Nowy Targ – Jezioro Czorsztyńskie, to region którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Jest piękny, górzysty, z niesamowitym góralskim klimatem. Miejsca te zna praktycznie każdy turysta. Obszar, który przedstawię poniżej jest bogaty w atrakcje turystyczne i sięga od Rabki-Zdrój przez Nowy Targ, Zakopane, aż po Jezioro Czorsztyńskie. Nowy Targ jest miejscem centralnym, z którego mamy najbliżej w inne atrakcyjne turystycznie miejsca. Wykorzystując przebieg historyczno – kulturowego szlaku wokół Tatr, dojedziemy do Chochołowa. Po drodze warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Trasa ta prowadzi przez Czarny Dunajec po starym nasypie kolei wąskotorowej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.
W Chochołowie warto oglądnąć zabytkową, bardzo charakterystyczną, drewnianą zabudowę. Z Chochołowa możemy kierować się w stronę Zakopanego, pięknym, widokowym szlakiem „Na Gubałówkę przez Ząb z zaciśniętymi zębami”. Jest to niezwykle malownicza trasa, z przepiękną kaplicą Św. Anny na Płazówce. Widok z tego miejsca na panoramę Tatr jest powalający. Warto również uwzględnić w swoich planach pokonanie Doliny Chochołowskiej na rowerze. Jest to jedno z czterech miejsc w Tatrach, gdzie można wjechać na rowerze. Będą w Zakopanem warto pokręcić się po okolicy i zobaczyć: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Wielką Krokiew, Kaplicę na Jaszczurówce, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza.
W Zakopanem rozpoczyna się trasa VeloDunajec, którą dojedziemy z powrotem do Nowego Targu. Po drodze miniemy zabytkowy, drewniany Kościół na Harendzie oraz Muzeum Jana Kasprowicza. W samym Nowym Targu koniecznie trzeba zobaczyć rynek. Z tego miejsca mamy dwie możliwości dojazdu nad J. Czorsztyńskie. Pierwsza to oczywiście trasa VeloDunajec, która biegnie przez Waksmund, Łopuszną z Dworem Tetmajerów oraz zabytkowym Kościołem pw. Trójcy Świętej, Dębno z zabytkiem klasy UNESCO czyli drewniany Kościół pw. Michała Archanioła. Pozycja obowiązkowa na tej trasie, jeśli ktoś nie odwiedził wcześniej. Po kilkunastu kilometrach jesteśmy nad Jeziorem. Podążając dalej z trasą VD dojedziemy do Niedzicy ze znanym Zamkiem Dunajec.
Druga opcja trasy to: z Nowego Targu, jazda po Szlaku wokół Tatr. Szlak ten prowadzi rowerzystę po bardziej wymagających rejonach, z większą ilością podjazdów, ale za to z niebywałymi widokami. Na początku jedziemy obok lotniska w Nowym Targu oraz przez Rezerwat „Bór na Czerwonem”. Dalej mijamy Gronków, Nową Białą. W Krempachach czeka na nas zabytkowy Kościół św. Marcina. Dalej dojedziemy do Dursztyna z Kościołem św. Jana Chrzciciela. Dalej Łapsze Niżne z Kościołem św. Kwiryna oraz Kacwin z Kościołem Wszystkich Świętych. Kościoły te znajdują się również na turystycznym Szlaku Gotyckim i warto, a nawet trzeba je zobaczyć. Z Kacwina jedziemy w kierunku Niedzicy i łączymy się z trasą VD.
Hitem ostatnich wakacji był Szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego, który wykorzystał przebieg trasy VD i dołożył trasę po drugiej stronie jeziora. Szlak jest bardzo piękny, niezwykły i popularny wśród rowerzystów. Zwłaszcza w sezonie, należy pokonywać go ze szczególną ostrożnością i uwagą na innych. Kolejnym szlakiem wartym uwagi w tym regionie jest Pętla Spiska. Zdecydowanie skierowana do bardziej wymagającego rowerzysty.
Podsumowując: region niezwykle atrakcyjny dla rowerzystów. Krajobraz, widoki, klimat, panorama Tatr, dwa zamki, jezioro, to są atrakcje turystyczne, które urzekną każdego rowerowego turystę, mimo konieczności kręcenia również pod górkę. Jadąc do Nowego Targu np. z Krakowa warto się zatrzymać na pół dnia w Rabce-Zdrój i odkryć jej piękno z perspektywy roweru.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Zapora Wodna w Niedzicy
- Zamek Dunajec w Niedzicy
- Przystań Gondoli na J. Czorsztyńskim
- Zamek Wronin w Czorsztynie
- Kościół Wszystkich Świętych w Kacwinie
- Kościół św. Kwiryna w Łapszach Niżnych
- Kościół św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych
- Kościół św. Jana Chrzciciela w Dursztynie
- Kościół św. Stanisława we Frydmanie
- Kościół św. Marcina w Krempachach
- Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie
- Kościół pw. Trójcy Świętej w Łopusznej
- Dwór Tetmajerów w Łopusznej
- Rynek w Nowym Targu
- Rezerwat „Bór na Czerwonem”
- Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej
- Chochołów
- Dolina Chochołowska
- Kaplica św. Anny na Płazówce
- Gubałówka
- Skocznia narciarska Wielka Krokiew
- Kaplica na Jaszczurówce
- Cmentarz na Pęksowym Brzysku
- Kościół MB Częstochowskiej w Zakopanem
- Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza
- Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
- Zabytkowy Kościół na Harendzie pw. Św. Jana
- Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
- Muzeum Tatrzańskie
- Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
- Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju
- Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju
- Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju
- Teatr Lalek w Rabce-Zdroju
- Kościół pw. Świętej Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Food Makerzy
- Willa ŻeglarSki
- Gościniec H.A.T.A
- Pensjonat Tajemniczy Ogród
- ŻYWIOŁY. Wypożyczalnia rowerów
- Dom Nad Jeziorem „Hubka”
- Karczma „u Borzanka”
- Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Targu
- Oberża pod Różą
- Arenda Pokoje Gościnne
- Salon i Serwis Rowerów KROSS w Rabce
- Przystanek Rabka
- Chochołowskie Termy
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Zakopanem
- Joy Ride – Wypożyczalnia rowerów, szkolenia i wycieczki rowerowe
- Stacja Podczerwone bistro i wypożyczalnia rowerów
- Hotel Gorce
- Pływalnia Miejska w Nowym Targu
- Wieża Wodna na stacji kolejowej w Nowym Targu
- Mybikecity Wypożyczalnia Rowerów
- Hotel Bania **** Thermal & Ski
- Apartamenty przy Ścieżce
- Startvelo.pl
- Velo Grill
- Huzabike
- D.W. Kinga
- Winnica Spisz Noclegi
Jak dojechać do Nowego Targu?
Do Nowego Targu można dojechać koleją. Obecnie trwają prace remontowe, które jednak kiedyś się skończą i bez przeszkód będzie można dojechać aż do Zakopanego.
XI. Region Krynica – Muszyna
Region na południe od Nowego Sącza, czyli Krynica z Muszyną od wielu lat przyciąga rzesze turystów. Obecnie także i rowerowych. Jest to bardzo dobre miejsce, aby móc zostać tu dłużej niż jedną tylko noc. Sprzyjają ku temu szlaki rowerowe, które są dostępne w okolicy i należą do nich: Rowerowy Szlak Wód Mineralnych, który biegnie z Żegiestowa do Muszyny, szlak rowerowy Aquavelo, który biegnie z Muszyny do Szczawnicy po polskiej stronie i wraca do Muszyny na terenie Słowacji. Kolejny szlak to Transgraniczny Szlak Rowerowy, który również rozpoczyna się w Muszynie, a kończy na wschód od Uścia Gorlickiego. Region ten to również trasa VeloNatura (EV-11), która będzie zdecydowanym hitem w najbliższych latach i łączy się z VeloDunajec przed Nowym Sączem. Krynica-Zdrój to również miejsce dla miłośników jazdy MTB. W ostatnim czasie zostało wyznaczone osiem tras, liczących w sumie 125 km do uprawiania kolarstwa górskiego, które rozpoczynają się na Krynickim Deptaku, a ich nazwy wywodzą się z nazw wód mineralnych: Kryniczanka, Zuber, Słotwinka, Tadeusz, Mieczysław, Jan, Józef i Karol. Jak sami widzicie, w tym regionie każdy znajdzie coś dla siebie.
Trasy MTB pozwolą nam poznać Krynicę-Zdrój z innej perspektywy i opcja ta skierowana jest do bardziej zaawansowanego rowerzysty. Bardzo ciekawą opcją jest Rowerowy Szlak Wód Mineralnych, łączący Muszynę z Żegiestowem. Szlak poprowadzony przez Jastrzębik, Złockie, Szczawnik z Cerkwią św. Dymitra. Dalej jest już Żegiestów z zabytkowym Kościołem św. Anny. Z Żegiestowa – Zdrój do Muszyny można wrócić trasą VeloNatura. Goszcząc w Muszynie koniecznie trzeba odwiedzić Ogrody Sensoryczne z Wieżą Widokową oraz Zamek Starostów. Podążając za Transgranicznym Szlakiem Rowerowym dojedziemy do Powroźnika z Cerkwią św. Jakuba Młodszego oraz Tylicza z zabytkami wartymi zobaczenia: Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana, Kościół św. Piotra i Pawła. Dodatkową atrakcją jest Źródełko „Tyliczanki”. Przez Tylicz przebiega również szlak AquaVelo, który zaprowadzi nas również do Krynicy.
W samej Krynicy-Zdroju warto podjechać pod Wieżę Widokową, wyjechać na Jaworzynę Krynicką, zdobyć Górę Parkową, odwiedzić Dom Zdrojowy Stary i Nowy, czy Muzeum Nikifora. Bardzo ciekawą alternatywa jest również Fontanna Multimedialna, a dla najmłodszych Muzeum Zabawek.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Stary Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju
- Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju
- Fontanna Multimedialna w Krynicy-Zdroju
- Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju
- Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju
- Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju
- Cerkiew w Leluchowie
- Cerkiew św. Jakuba Młodszego w Powroźniku
- Wieża widokowa w Muszynie
- Ogrody Sensoryczne w Muszynie
- Zamek Starostów w Muszynie
- Kościół św. Anny w Żegiestowie
- Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku
- Dolna Stacja Kolejki na Jaworzynę Krynicką
- Wieża Widokowa Krynica-Zdrój
- Jaworzyna Krynicka
- Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Tyliczu
- Źródełko „Tyliczanki”
- Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Mochnaczce Niżnej
Planując wycieczkę rowerową w tej okolicy warto nawiązać współpracę z MPR:
- Baba z Gór
- Chata Natura
- Willa Vita
- Hotel Klimek SPA
- Hotel Activa
- Ośrodek Wypoczynkowy Rapsodia
- Hotel Orlik
- Punkt Informacji Turystycznej w Krynicy-Zdroju
- Pensjonat Kościuszko
- Hotel Krynica
- TurboBikes.pl – wypożyczalnia rowerów
- Hotel SPA Dr Irena Eris
- Chata Muszyna
- Willa Stara Chałupa
- Pokoje Gościnne u Wojaka
- Chata Dwie Doliny
- Sanatorium ENERGETYK
- Willa Michalina
- Bike Park Słotwiny Arena
- Wieża Widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju
Jak dojechać do Krynicy-Zdroju oraz Muszyny?
Do tych miejscowości można dojechać koleją.
Powyższe opracowanie niech będzie zachętą do przygotowania jak najbogatszej oferty wyjazdów rowerowych po Małopolsce. Różnorodna propozycja szlaków i tras rowerowych pozwala przygotować projekty wypraw dla każdej grupy rowerzystów począwszy od rodzin z dziećmi, po pozytywnych szaleńców jeżdżących po lasach, górkach, wzniesieniach. Jak możecie zobaczyć #DoMałopolskiNaRowery po prostu trzeba przyjechać i zabrać ze sobą jak najwięcej rowerzystów. Miłego planowania wyjazdów, tworzenia ofert i owocnych wyjazdów po malowniczej Małopolsce.